Sağlık turizmi yetki belgesi bulunan hastanelerde yeşil yönetim uygulamaları ve kurumsal itibara etkisi: Karma bir araştırma
Green management practices in hospitals with health tourism authorisation certificate and its effects on corporate reputation: A Mixed study
- Tez No: 919775
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Turizm, Health Care Management, Healthcare Management, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 342
Özet
Yeşil yönetim uygulamaları çevre hassasiyeti ile ilgili beklentileri karşıladığı için kurumlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Kurumsal itibar kavramı ise toplumun kurum ile ilgili algılarının toplamıdır. Yeşil yönetim uygulamaları uygulanarak kurumsal itibarın arttırılacağı düşünülmektedir. Bu çalışmanın amacı sağlık turizmi yetki belgesi olan hastanelerde yeşil yönetim uygulamalarını belirlemek ve yeşil yönetim uygulamalarının kurumsal itibara etkisini ortaya koymaktır. Araştırmanın amacına ulaşmak için nitel ve nicel araştırma yöntemleri birlikte kullanılarak karma yöntemli bir araştırma gerçekleştirilmiştir. Antalya ilinde bulunan sağlık turizmi yetki belgesine sahip 16 hastane yöneticisi ile nitel araştırma yürütülmüştür. Yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanan verilerin içerik analizi ve katılımcıların çalıştıkları hastanelerin web sitelerinden ulaşılan vizyon, misyon, politikalar ve değerlerin içerik analizi MAXQDA 2024 programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Nitel araştırma sonuçlarına göre halkla ilişkiler, pazarlama, muhasebe, finans, insan kaynakları yönetimi, arge, hizmet sunumu, tedarik alanlarında yeşil yönetim uygulamaları belirlenmiş ve katılımcıların yeşil yönetim uygulamaları önerilerine yer verilmiştir. Antalya ilinde bulunan sağlık turizmi yetki belgesine sahip 23 hastanede çalışan 169 yönetici ile nicel araştırma yürütülmüştür. Anket formu ile toplanan verilerin SPSS ve AMOS istatistik programı aracılığı ile analizi gerçekleştirilmiştir. Yapısal eşitlik modeli Model 1 analiz sonucuna göre yeşil yönetim uygulamalarının kurumsal itibar üzerindeki etki katsayısı istatistiksel olarak anlamlıdır. Model 2 analiz sonucuna göre Yeşil Yönetim Uygulamaları Ölçeği alt boyutlarının“Kurumsal İtibar”üzerindeki etki katsayıları incelendiğinde,“Yeşil Yönetim Anlayışında ArGe Faaliyetleri”alt boyutu hariç diğer bütün boyutların etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Model 3 analiz sonucuna göre“Yeşil Yönetim Uygulamaları”ölçeği alt boyutlarının“Kurumsal İtibar”(Ürün ve Hizmetler, Sosyal ve Çevresel Sorumluluk ve Finansal Performans) alt boyutları üzerindeki etki katsayıları incelendiğinde, bütün boyutların etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Ancak“Yeşil Yönetim Uygulamaları”ölçeği alt boyutlarının“Kurumsal İtibar”(Duygusal Çekicilik, Vizyon ve Liderlik ve İş Yeri Çevresi) alt boyutları üzerindeki etki katsayıları incelendiğinde,“Yeşil Yönetim Anlayışında Ar-Ge Faaliyetleri”alt boyutu hariç diğer bütün boyutların etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olduğu görülmektedir. Çalışma sonucunda yeşil yönetim uygulamalarının kurumsal itibar üzerinde etkili olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Green management practices are carried out by organisations because they meet expectations regarding environmental sensitivity. The concept of corporate reputation is the sum of the perceptions of society about the institution. It is thought that corporate reputation will be increased by applying green management practices. The aim of this study is to determine the green management practices in hospitals with health tourism authorisation certificates and to reveal the effect of green management practices on corporate reputation. In order to achieve the aim of the research, mixed-method research was conducted by using qualitative and quantitative research methods together. Qualitative research was conducted with 16 hospital managers with health tourism authorisation certificates in Antalya province. The content analysis of the data collected through the semi-structured interview form and the content analysis of the vision, mission, policies, and values obtained from the websites of the hospitals where the participants work were carried out through MAXQDA 2024 software. According to the qualitative research results, green management practices in the fields of public relations, marketing, accounting, finance, human resources management, R&D, service delivery, and procurement were determined, and the participants' suggestions for green management practices were included. Quantitative research was conducted with 169 managers working in 23 hospitals with health tourism authorization certificates in Antalya province. The data collected with the questionnaire form were analyzed using SPSS and AMOS statistical programs. According to the results of the structural equation model Model 1 analysis result, the effect coefficient of green management practices on corporate reputation is statistically significant. According to the results of the Model 2 analysis, when the effect coefficients of the sub-dimensions of the Green Management Practices Scale on the 'Corporate Reputation' are examined, it is seen that the effects of all dimensions except the 'R&D Activities in Green Management Approach' sub-dimension are statistically significant. According to the results of the Model 3 analysis, when the effect coefficients of the 'Green Management Practices' scale sub-dimensions on the 'Corporate Reputation' (Products and Services, Social and Environmental Responsibility, and Financial Performance) sub-dimensions are examined, it is seen that the effects of all dimensions are statistically significant. However, when the effect coefficients of the sub-dimensions of the 'Green Management Practices' scale on the subdimensions of 'Corporate Reputation' (Emotional Attractiveness, Vision and Leadership, and Workplace Environment) are examined, it is seen that the effects of all dimensions except the sub-dimension of 'R&D Activities in Green Management Approach' are statistically significant. As a result of the study, it was observed that green management practices are effective on corporate reputation.