6. sınıf yoğunluk konusu öğretiminde geleneksel laboratuvar uygulamalarına bir alternatif: Simülasyonlar
An Alternative to traditional laboratory applications in teaching the topic of density in 6th grade: Simulations
- Tez No: 919776
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA NUR BÜYÜKBAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, 6. sınıfta öğrenim gören öğrencilerin Fen Bilimleri dersi içinde kazanmaları gereken“Yoğunluk”konusu kazanımlarının, hali hazırda uygulanan eğitim öğretim faaliyetleriyle gerçekleştirilen deneyler dışında simülasyon deneyleri kullanılarak öğrencilerde etkili ve kalıcı öğrenmelerin gerçekleştirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırma örneklemini, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Ordu İli, Ulubey ilçesinde bulunan bir devlet okulunun 6. sınıfında öğrenim gören 52 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma ön test, son test ve kontrol gruplu yarı deneysel desenle yürütülmüştür. Yansız atama yoluyla belirlenen bir sınıfta bulunan 26 öğrenci deney grubunu, diğer sınıfta bulunan 26 öğrenci ise kontrol grubunu oluşturmaktadır. Öğretim, deney grubunda araştırmacı tarafından uygun simülasyon deneyleri kullanılarak interaktif öğrenme ortamıyla yapılırken, kontrol grubunda programın öngördüğü yöntemlere uygun gerçek malzemelerle laboratuvar deneyleri ve ders kitabındaki etkinliklerle yürütülmüştür. Elde edilen verilerin SPSS 26.0 ile istatistiksel analizleri gerçekleştirilmiştir. Veri analizinde parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi ve bağımlı örneklem t-testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, iki grubunda son-test ve kalıcılık testi puanları ön-test puanlarıyla karşılaştırıldığında anlamlı şekilde artmıştır. Ayrıca deney grubu ön test- son test başarı puanlarındaki artış oranından yoğunluk konusu öğretiminde simülasyon tekniğiyle yapılan deneylerin, geleneksel laboratuvar yöntemiyle yapılan gerçek deneylere göre daha etkili olduğu görülmüştür. Ancak simülasyon tabanlı öğrenme ortamlarının bilgilerin kalıcılığı konusunda bazı yetersizlikler gösterebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to ensure effective and permanent learning of the learning outcomes of the“Density”topic which 6th-grade students are expected to acquire within the Science course, by using simulation experiments instead of the current educational activities that involve traditional experiments. The sample of the research consists of 52 students studying in the 6th grade of a public school located in the Ulubey district of Ordu Province during the 2022-2023 academic year. The research was conducted by using a pre-test, post-test, and control group quasi-experimental design. In a class determined by random assignment, 26 students formed the experimental group, while the other 26 students in another class constituted the control group. Teaching in the experimental group was carried out using appropriate simulation experiments by the researcher in an interactive learning environment, whereas the control group was taught through laboratory experiments with real materials and activities from the textbook as prescribed by the program. The statistical analyses of the obtained data were conducted using SPSS 26.0. Independent sample t-test and dependent sample t-test were used for data analysis. As a result of the research, when the post-test and retention test scores of both groups were compared with their pre-test scores, a significant increase was observed. Additionally, it was found that the simulation technique used in teaching the topic of density was more effective than traditional laboratory methods in terms of the increase in achievement scores from the pre-test to the post-test in the experimental group. However, it was concluded that simulation-based learning environments might show some deficiencies regarding the permanence of knowledge.