Yara iyileşmesinde aronia melanocarpa bitki ekstrelerinin in vitro çalışmalar ile değerlendirilmesi
Aronia melanocarpa herbal extracts in wound healing evaluation with in vitro studies
- Tez No: 919788
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP NİL ÜNAL, DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ DEĞİRMENCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yara iyileşmesi hücresel, biyokimyasal ve sistemik süreçlerde travma ile başlayan bozulmanın, yeni doku oluşumu ile normal haline döndürülmesidir. Yara iyileşmesinde görev alan başta fibroblast olmak üzere birçok hücreden kaynaklı, büyüme faktörleri ve sitokinler yara iyileşmesini hızlandırmaktadır. Bunlardan fibroblastlarda bulunanları; b-FGF (bazik fibroblast büyüme faktörü: FGF-2), TGF-β1 (Dönüştürücü Büyüme Faktörü Beta1) ve VEGF (Vasküler endotel büyüme faktörü)' dir. Geleneksel tıp uygulamalarında yara ve doku tedavisinde sentetik ilaçların yerini şifalı bitkiler almaktadır. Bu şifalı bitkilerden Aronia melanocarpa (A. melanocarpa), anti-oksidan ve anti-inflamatuar özelliklere sahip, polifenoller açısından zengin bir tıbbi bitkidir. Aronia meyveleri flavonoid polifenollerini en çok ihtiva eden bitkilerdendir. Flavonoidlerin, biyokimyasal ve farmakolojik özelliklerinden en önemlisi anti-inflamatuar etkiye sahip olmalarıdır. Süperkritik akışkan ekstraksiyonu (SFE) çevre dostu bir tekniktir. Bu teknolojinin prensibi, Süperkritik karbondioksit (SC-CO2)' nin belirli bir sıcaklık ve basınç altında süperkritik bir halde bulunmasıdır. SC-CO2 teknolojisi, düşük sıcaklık ve daha hassas bir işlemle bileşenlerin bozulmasını önlemektedir. Bu da ürünlerin besin içeriğini ve organoleptik özelliklerini daha iyi korumasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda yara iyileşmesinde, A. melanocarpa' nın in vitro olarak fibroblast hücre hattında, TGF-β1, b-FGF ve VEGF' in gen ekspresyonlarına ve ekspresyon düzeylerine etkilerinin değerlendirilmesi planlandı. Çalışmada A. melanocarpa bitkisi, etil alkol ve hekzan ko-solventleri ile çözüldükten sonra Süperkritik akışkan ekstraksiyon yöntemiyle ekstreleri elde edildi. Bu ekstreler ayrı ayrı, in vivo olarak 3T3 (CRL-1658) Fare Fibroblast hücre hattına farklı zamanlarda (24, 48 ve 72 saat), farklı dozlarda (5, 50 ve 250 μg/ml) uygulandı. Kontrol grubuna sadece katkılı medium, farklı zamanlarda (24, 48 ve 72 saat) uygulandı. Bu veriler doğrultusunda, A. melanocarpa' nın b-FGF, TGF-β1, VEGF ekspresyonlarını etkilediği, fibroblast hücrelerinde göçe ve proliferasyona yol açabileceği ve böylece yara iyileşmesini hızlandırabileceği görüşüne varıldı.
Özet (Çeviri)
Wound healing is the return of the deterioration in cellular, biochemical and systemic processes initiated by trauma to its normal state with new tissue formation. Growth factors and cytokines originating from fibroblasts and many cells involved in wound healing accelerate wound healing. These are found in fibroblasts; b-FGF (basic fibroblast growth factor: FGF-2), TGF-β1 (Transforming Growth Factor Beta1) and VEGF (Vascular endothelial growth factor). In traditional medicine practices, medicinal plants replace synthetic drugs in wound and tissue treatment. Among these medicinal plants, Aronia melanocarpa (A. melanocarpa) is a medicinal plant rich in polyphenols with anti-oxidant and anti-inflammatory properties. Aronia fruits are among the plants containing the most flavonoid polyphenols. The most important of the biochemical and pharmacological properties of flavonoids is that they have anti-inflammatory effect. Supercritical fluid extraction (SFE) is an environmentally friendly technique. The principle of this technology is the presence of Supercritical carbon dioxide (SC-CO2) in a supercritical state under a certain temperature and pressure. SC-CO2 technology prevents the degradation of the ingredients through low temperature and a more gentle process. This helps to better preserve the nutritional content and organoleptic properties of the products. Therefore, in our study, we planned to evaluate the gene expressions and expression signatures of TGF-β1, b-FGF and VEGF in the fibroblast cell line of A. melanocarpa in vitro during wound healing. In the study, A. melanocarpa plant was dissolved with ethyl alcohol and hexane co-solvents and extracts were obtained by supercritical fluid extraction method. These extracts were applied separately to 3T3 (CRL-1658) mouse fibroblast cell line at different times (24, 48 and 72 hours) and at different doses (5, 50 and 250 μg/ml) in vivo. In the control group, only the supplemented medium was applied at different times (24, 48 and 72 hours). In line with these data, it was concluded that A. melanocarpa affects the expressions of b-FGF, TGF-β1, VEGF, may cause migration and proliferation in fibroblast cells and thus accelerate wound healing.