Yetişkin bireylerin göğüs ağrısına yönelik bilgi, tutum ve davranışları
Knowledge, attitudes and behaviors of adults towards chest pain
- Tez No: 919787
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAY ENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, yetişkin bireylerde akut koroner sendromlara yönelik bilgi, tutum ve inançlarının belirlenmesi amacıyla ilişki arayıcı ve tanımlayıcı nitelikte gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniği'ne muayene amaçlı gelen, akut koroner sendrom tanısı almamış, herhangi bir iletişim engeli olmayan, 45-74 yaş arası araştırmaya katılmak için onamı alınmış 351 birey oluşturmuştur. Veri toplama aşamasında Tanıtıcı Bilgi Formu ve Akut Koroner Sendrom Yanıt İndeksi kullanılmıştır. Tanıtıcı Bilgi Formu, bireylerin sahip olduğu demografik özellikler ile mevcut risk faktörlerini içermektedir. Akut Koroner Sendrom yanıt indeksi ile, bireylerin göğüs ağrısı ve eşlik eden akut koroner sendrom semptomlarına karşı bilgi, tutum ve inanç boyutlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın verileri, Ekim- Aralık 2023 tarihlerinde bireylerle yüz yüze görüşme tekniğiyle toplanmıştır. Verilerin analizinde ortalama, yüzde, sayı ve standart sapma istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. İki bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında t- testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında niceliksel sürekli verilerin karşılaştırılmasında tek yönlü(One way) Anova testi kullanılmıştır. Anova testi sonrasında farklılıkları belirlemek üzere tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Araştırmanın sürekli değişkenleri arasında Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 45-74 yaş arası bireylerin akut koroner sendrom semptomlarına yönelik puan boyutu düşük olarak tespit edilmiş, tutum ve inanç boyutu demografik özelliklere bağlı olarak değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in a descriptive and correlational manner in order to determine the knowledge, attitudes and beliefs of adult individuals regarding acute coronary syndrome symptoms. The sample of the research was conducted by Health Sciences University Bakırköy Dr. The sample consisted of 349 individuals who came to Sadi Konuk Training and Research Hospital Family Medicine Polyclinic for examination, were not diagnosed with acute coronary syndrome, did not have any communication barriers, and were between the ages of 45-74 and gave their consent to participate in the study. Introductory Information Form and Acute Coronary Syndrome Response Index were used during the data collection phase. The Introductory Information Form includes the demographic characteristics and existing risk factors of individuals. With the Acute Coronary Syndrome response index, it is aimed to evaluate the knowledge, attitude and belief dimensions of individuals towards chest pain and accompanying acute coronary syndrome symptoms. The data of the study were collected by face-to-face interview technique with individuals between October and December 2023. Number, percentage, mean and standard deviation were used as descriptive statistical methods in the analysis of the data. T-test was used to compare quantitative continuous data between two independent groups, and one-way ANOVA test was used to compare quantitative continuous data between more than two independent groups. After the ANOVA test, the Scheffe test was used as a complementary post-hoc analysis to determine the differences. Pearson correlation analysis was applied between the continuous variables of the study. According to the findings, the score size for acute coronary syndrome symptoms of individuals aged 45-74 was found to be low, and the attitude and belief size varied depending on demographic characteristics.