Psöriatik artritli kadınlarda mat pilates egzersizlerinin fiziksel performans üzerine etkinliğinin incelenmesi
Investigating the effects of mat pilates exercises on physical performance in women with psoriatic arthritis
  1. Tez No: 919789
  2. Yazar: İSRAFİL İNANÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Romatoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Rheumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı psöriatik artrite (PsA) sahip kadınlarda mat Pilates egzersiz programının etkinliğinin araştırılmasıydı. Yöntem: Çalışmaya 48 PsA'lı kadın dahil edildi. Başlangıç değerlendirmeleri tamamlandıktan sonra hastalar kapalı zarf yöntemi kullanılarak randomize olarak egzersiz grubu (n=24) ve kontrol grubu (n=24) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Her iki gruptaki hastalar rutin farmakolojik tedavilerine devam etti. Egzersiz grubundaki hastalara ek olarak 12 hafta boyunca, haftanın iki günü, fizyoterapist gözetiminde Mat Pilates Egzersiz programı sekizer kişilik gruplar şeklinde uygulandı. Kontrol grubuna ek bir egzersiz önerisinde bulunulmadı. Tüm hastalar çalışma başlangıcında ve 12 hafta sonrasında fiziksel performans, fonksiyonel durum, gövde kaslarının enduransı, hastalık aktivitesi, spinal mobilite, yorgunluk, duygu durum ve hastalıkla ilişkili yaşam kalitesi açısından kör bir değerlendirici tarafından değerlendirildi. Bulgular: Çalışma toplamda 43 PsA hastası (egzersiz grubu=22, kontrol grubu=21) ile tamamlandı. Çalışma bitiminde, egzersiz grubunda depresyon dışında tüm parametrelerde anlamlı iyileşmeler saptanırken (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of a mat Pilates exercise program in women with psoriatic arthritis (PsA). Methods: The study included 48 women with PsA. After the baseline assessments were completed, the patients were randomly divided into two groups as exercise group (n=24) and control group (n=24) using the sealed envelope method. Patients in both groups continued their routine pharmacological treatment. Patients in the exercise group were additionally administered the Mat Pilates Exercise program in groups of eight for 12 weeks, two days a week, under the supervision of a physiotherapist. No additional exercise was recommended to the control group. All patients were evaluated by a blinded evaluator at the beginning of the study and after 12 weeks in terms of physical performance, functional status, trunk muscle endurance, disease activity, spinal mobility, fatigue, emotional state and disease-related quality of life. Results: The study was completed with a total of 43 PsA patients (exercise group=22, control group=21). At the end of the study, significant improvements were found in all parameters except depression in the exercise group (p0.05).