Psoriatik artritte ürik asit ve metabolik sendrom komponentlerinin ilişkisi
The relationship between uric acid and metabolic syndrome components in psoriatic arthritis
- Tez No: 813059
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK DEMİRTUNÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Romatoloji, İç Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş:Metabolik Sendromun serum ürik asit seviyeleri ile yakından ilişkili olduğu daha önceden birçok çalışmada gösterilmiştir. Biz çalışmamızda metabolik sendromu olan PsA'lı hastalarda serum ürik asid seviyelerinin metabolik sendrom komponentleri ile ilişkisini tespit etmeyi amaçladık. MateryalveMetod:51 (28 kadın, 23 erkek)PsA tanılı hasta ile eklem ağrısı olan ancak inflamatuar artrit saptanmayan 51( 25 kadın, 26 erkek) kişi kontrol grubu olarak alındı. Her hasta için bilgileri standardize etmek amacıyla, bu çalışma için hazırlanan bir form dolduruldu. Bu formlara hastaların önceki ziyaretlerinde dosyalarına yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi, bel çevreleri, açlık kan şekeri, insülin, lipid profilleri, ESR, ürik asit, üre ve kreatinin değerleri, sistolik ve diyastolik kan basınçları, diabetes mellitus, hipertansiyon hikayesi, antidiabetik ve antihipertansif ilaç kullanımı, PsA için kullandıkları ilaçlar işlendi. Çalışmaya katılan hastaların insülin rezistansı Homa-IR formülü ile hesaplandı. Metabolik sendrom sınıflaması Ulusal Kolesterol Eğitim Programı Erşkin Tedavi Paneli III (NCEP ATP III) tanımlamasına göre belirlendi. Bulgular: NCEP kriterlerine göre PsA'lı hastaların 20 (%39.2) ve kontrol grubunun 7 (%13.7)' sinde metabolik sendrom vardı (P0,005). PsA olan hastalarda serum UA değer ortalamaları ile, hipertansiyon, vücut kitle indeksi , açlık kan şekeri, trigliserid değerleri, erkek ve kadınlarda ayrı ayrı bel çevresi ve HDL değerleri arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark yoktur( p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective:The increased interaction between metabolic syndrome and serum uric asid measurement has been reported previously. We aimed to evaluate the interaction between serum uric acid measurement and metabolic syndrome components in patients who have PsA( Psoriatic arthritis) diagnose. Methods: According to CASPAR criteria 51 ( 28 females, 23 males) PsA patients were enrolled in this study. The control group consisted of 51( 25 females, 26 males) patients who have artraljia but not artritis diagnose. For all subjects, we filled questioneria about age, gender, weight, height, systolic and diastolic blood pressure, body mass index (BMI), waist circumference, diabetes mellitus, hypertension, medication history, fasting blood glucose, insulin, lipid profiles, UA( uric acid) blood urea and creatinin from thei rfiles. We calculated ınsulin resistance according to Homa-IR (Homeostasis model of assessment insulin resistance Formula). Subjects were classified as having the metabolic syndrome based on the NCEP Adult Panel III ( ATP III) definition. Results: According to the NCEP criteria, 20 (39.2%) of PsA patients and 7 (13.7%) of control group were classified as having metabolic syndrome (p= 0.004). The serum UA levels were found higher for 27 patients who have metabolic syndrome according to NCEP criteria, than 75 patients who don't have metabolic syndrome(p=0.016). For PsA patients the mean serum UA levels have been found 5.2 and 4.6 respectively who have metabolic syndrome criteria and who don' thave, but this result isn't statistically significant( p>0,005). The serum UA mean values and hypertension, body mass index, fasting blood glucose, serum trigliseride values, waist circumference of males and females, HDL values of males and females, have no statitically significance (p>0.05).