Takayasu arteriti hastalarında spondiloartropati sıklığı
The prevalence of spondyloarthropathy in patients with takayasu arteritis
- Tez No: 510450
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TUFAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Takayasu arteriti (TA), etkilenen damarlarda stenoz, tıkanıklık, dilatasyon ve/veya anevrizmaya neden olan büyük arterlerin inflamasyonu ile karakterizedir. TA sıklıkla 20-30 yaş arası genç kadınlarda görülür. Kanıtlar, HLA (insan lökosit antijeni) grupları gibi çevresel ve genetik faktörler arasındaki karmaşık etkileşimi gösterse de, TA'nın etyopatogenezi büyük ölçüde bilinmemektedir. TA'nın spondiloartropatilerle (SpA) birlikte bulunması, sınırlı vaka serilerinde rapor edilmiş ve ortak patojenetik mekanizmalarla ilgili hipotezler ortaya çıkarılmıştır. Çalışmanın amacı, TA'lı hastalarda SpA prevalansını saptamaktı. TA hastalarının ayrıntılı klinik ve demografik özellikleri kaydedildi ve hepsinde ASAS önerileri doğrultusunda SpA'nın varlığı tarandı. Hastalar inflamatuar bel ağrısı, entezit, üveit, inflamatuar barsak hastalığı, periferik artrit açısından sorgulandı ve HLA-B27, pelvis grafi ve sakroiliak manyetik rezonans görüntüleme ile araştırıldı. Radyografik spondiloartrit X-rayde bilateral evre ≥2 veya unilateral evre ≥3 sakroiliit olma şartı kabul edildi. Kohortta 69 (65 kadın, 4 erkek) hasta vardı. Ortalama yaş 43,4±13,3 yıl idi ve ortalama tanı yaşı 36±13,5 yıldı. SpA'lı 14 hastanın sadece üçünde dirençli TA yoktu. TA ile birlikte SpA olan 7 hasta infliksimab, 2 hasta etanercept, 2 hasta tocilizumab, 3 hasta adalimumab, 2 hasta sertolizumab, 1 hasta golimumab, 1 ustekizumab, 1 hasta rituksimab almıştı. İnflamatuar barsak hastalığı dört, psöriazis üç (psöriatik artrit bir) hastada saptanmıştır. Aksiyal ağrısı olan 28 (%39,4) TA hastasının 17'sinde (%24,6) inflamatuar bel ağrısı belirgindi. Beş hastada kronik artrit vardı. İki hastada HLA-B27 pozitifliği vardı. Dört hastada AS, iki hastada periferik SpA, bir hastada undifferansiye SpA tespit edilmiştir. Toplamda 14 hastaya SpA (%20,3) tanısı konuldu. Çalışmamız, TA'lı hastalarda SpA'nın yaygın olduğunu, bunun ortak patogenetik mekanizmalara ilgili olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Takayasu arteritis (TA) is characterized by inflammation of large arteries causing stenosis, occlusion, dilatation and/or aneurysm of affected vessels. TA most commonly seen in younger women between 20-30 ages. Etiopathogenesis of TA is largely unknown although evidence suggest complex interplay between environmental and genetic factors such as HLA (human leukocyte antigen) groups. The coexistence of TA with spondyloarthropathies (SpA) has been reported in limited case series, raising hypotheses about shared pathogenetic mechanisms. The aim was to determine the prevalence of spondyloarthropathy in patients with TA. Detailed clinical and demographic features of TA patients were recorded and all were screened for the presence of SpA following recommendations of ASAS. Patients were questioned for inflammatory back pain, enthesitis, uveitis, inflammatory bowel disease, peripheral arthritis, and investigated accordingly with HLA-B27, plain X-rays of pelvis and sacroiliac magnetic resonance imaging. Radiographic spondyloarthritis was reported in case of bilateral grade ≥2 or unilateral grade ≥3 sacroiliitis. There were 69 patients (65 female, 4 male) in the cohort. Mean age was 43.4 ±13.3 years and age at the diagnosis of TA was 36±13.5 years. Three out of fourteen TA + SpA patients had inadequate response to conventional drugs. Seven patients with TA + SpA treated with infliximab, 2 patients with etanercept, 2 patients with tocilizumab, 3 patients with adalimumab, 2 patients with sertolizumab,1 patient with golimumab, 1 patient with ustekizumab and 1 patient with rituximab. Inflammatory bowel disease, psoriasis and psoriatic arthritis were observed in four, three and one patients, respectively. Chronic axial pain was reported by 28 (39.4%) patients but inflammatory back pain was evident in 17 (23.9%) patients. Chronic arthritis was observed in 5 patients. HLA-B27 was positive in two patients. Four patients were diagnosed as AS, 2 were diagnosed as peripheral SpA, 1 patient was diagnosed as uSpA. In sum 14 patients were diagnosed as SpA (20.3%) according to ASAS criteria. Our study demonstrated that SpA is common in patients with Takayasu arteritis suggesting shared pathogenetic mechanisms.