Fizik biliminde yer alan kavramların spor bilimiyle ilişkisini belirleme: Bir sistematik derleme ve bibliyometrik analiz çalışması
Determining the relationship between the concepts in physics and sports science: A systematic review and bibliometric analysis
- Tez No: 919797
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu sistematik gözden geçirme ve bibliyometrik analiz, fizik ve spor bilimi arasındaki kesişimi incelemekte, aerodinamik, biyomekanik, nanoteknoloji, tork, açısal momentum, enerji ve denge gibi temel fiziksel prensiplere odaklanmaktadır. İnceleme, bu prensiplerin spor performansını nasıl artırabileceğini, sporcu eğitimini nasıl optimize edebileceğini ve yaralanmaları nasıl önleyebileceğini anlamayı amaçlamaktadır. Bibliyometrik yöntemler kullanılarak yapılan çalışma, araştırma trendlerini ve etkili katkıları belirleyerek fiziğin spor bilimlerine entegrasyonunda önemli ilerlemeleri ortaya koymaktadır. Çalışma, 2014'ten 2024'e kadar fizik ve spor arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmalarda düzenli bir artış olduğunu vurgulamaktadır. Temel bulgular arasında, biyomekaniğin sporcu hareketlerini analizindeki rolü, aerodinamiğin bisiklet ve motor sporlarındaki etkisi ve nanoteknolojinin spor ekipmanları ve giysilerindeki yenilikçi uygulamaları yer almaktadır. Ayrıca, tork ve açısal momentum araştırmaları spor mekaniğine dair içgörüler sunarken, enerji araştırmaları spor tesisleri için sürdürülebilir güç çözümlerini vurgulamaktadır. Scopus ve Web of Science veritabanlarından toplanan 6172 makale, sistematik olarak 565 ilgili çalışmaya daraltılmıştır. Makaleler tematik alanlara ayrılmış ve atıf sayıları ve anahtar kelime trendleri gibi metrikler analiz edilmiştir. En çok atıf yapılan çalışmalar, sporlarındaki fiziksel kuvvetleri anlamada önemli katkılar sağlarken, giyilebilir teknoloji, yaralanma önleme ve performans optimizasyonundaki dikkate değer ilerlemeleri de göstermektedir. Bibliyometrik analiz, temaları motor, niş, gelişen ve temel olarak kategorize ederek geniş bir gelişim gösteren alanlar ve daha fazla keşif gerektiren alanları işaretlemektedir. Gelişen temalar, spor uygulamalarında 3D baskı malzemeleri ve kablosuz güç gibi ileri teknolojilerin entegrasyonuna olan artan ilgiyi önermektedir. Bu araştırma, fiziksel prensiplerin spor bilimi üzerindeki önemini vurgulamakta ve mevcut trendlerin ve gelecekteki yönelimlerin kapsamlı bir özetini sunmaktadır. Bulgular, fiziğin spor bilimini nasıl yenileyip geliştirebileceğini ve sporcuların performansını ve güvenli spor ortamlarını nasıl iyileştirebileceğini keşfetmek için bir temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This systematic review and bibliometric analysis explores the intersection of physics and sports science, focusing on fundamental physical principles such as aerodynamics, biomechanics, nanotechnology, torque, angular momentum, energy, and balance. The review aims to understand how these principles enhance sports performance, optimize athlete training, and prevent injuries. By employing bibliometric methods, the study identifies research trends and influential contributions, revealing significant advancements in the integration of physics into sports science. The study highlights the steady increase in research exploring the relationship between physics and sports, particularly from 2014 to 2024. Key findings include the role of biomechanics in analyzing athlete movements, the impact of aerodynamics on cycling and motor sports, and the innovative applications of nanotechnology in sports equipment and apparel. Additionally, torque and angular momentum studies provide insights into sports mechanics, while energy research emphasizes sustainable power solutions for sports facilities. Data collected from Scopus and Web of Science databases included 6172 articles, systematically narrowed to 565 relevant studies. Articles were categorized into thematic areas, and metrics such as citation counts and keyword trends were analyzed. Top-cited studies revealed significant contributions to understanding physical forces in sports, with notable advancements in wearable technology, injury prevention, and performance optimization. The bibliometric analysis categorized themes into motor, niche, emerging, and basic, indicating areas of extensive development and those requiring further exploration. Emerging themes suggest a growing interest in integrating advanced technologies like 3D-printed materials and wireless power in sports applications. This research underscores the importance of physical principles in sports science, providing a comprehensive overview of current trends and future directions. The findings serve as a foundation for further exploration of how physics can continue to innovate and improve sports science, contributing to enhanced athlete performance and safer sporting environments.