Müzik öğretmeni adaylarının şarkı söyleme sanatına yönelik kültürel kazanımlarının değerlendirilmesi
Evaluation of music teacher candidate's cultural acquisitions through the art of singing
- Tez No: 919796
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY EBRU TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Geçmişten günümüze müzik öğretmenliği bölümlerinde öğrenciler,“Müzik öğretmeninin en değerli çalgısı sesidir”sözünü sıkça duymuştur. Bu ifade, iyi eğitilmiş bir sesin ve şarkı söyleme becerisinin, müzik öğretmenlerinin meslek yaşamlarında öğrencilere ulaşmalarında ne derece önemli bir rol oynadığını vurgulamaktadır. Ancak bu sözün yalnızca bir temenni değil, somut bir gereklilik olduğu açıktır. Buna rağmen, öğretmen adaylarının ses eğitimi derslerinden ne derece yararlandığı, şarkı olgusunun insanlık tarihi içinde kapladığı alanın farkında olup olmadığı ve şarkı söylemeyi odağına alan müzik eğitiminin çocuklara ve gençlere sunduğu sayısız katkılara ilişkin farkındalık düzeylerinin yeterli olup olmadığı tartışma konusudur. Bu araştırma, müzik öğretmenliği bölümlerindeki ses eğitimi ders içeriklerini teknik çalışmaların ötesine taşıyarak, öğretmen adaylarında şarkı söyleme sanatına yönelik kültürel kazanımlar konusunda farkındalık yaratmayı amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması yöntemi kullanılmıştır. Veriler, ses eğitimi uzmanı öğretim elemanlarıyla yapılan görüşme tekniğiyle toplanmış ve bu görüşmelerden elde edilen bulgular üzerinden tartışmalar yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of music education programs, students in music teacher training departments have often heard the phrase,“The most valuable instrument of a music teacher is their voice.”This statement underscores the critical role of a well-trained voice and proficient singing skills in enabling music teachers to connect with their students throughout their professional lives. While the importance of this statement is evident, it raises several questions: To what extent do teacher candidates benefit from voice training courses? Are they aware of the historical and cultural significance of singing? Do they recognize the numerous contributions that singing-centered music education can provide to children and young people? This study aims to expand the scope of voice training courses in music teacher training programs beyond technical exercises and foster awareness among teacher candidates about the cultural acquisitions related to the art of singing. The research employs a qualitative methodology, utilizing a case study approach supported by a thorough review of the literature. Data were collected through interviews with voice training instructors, and the findings from these interviews serve as the foundation for the discussions presented in this study