Japonca lisans öğrencilerinin akademik dürüstlük farkındalıklarının Japonca akademik yazım etkinlikleri yoluyla geliştirilmesi
Enhancing awareness of academic integrity among undergraduate Japanese language learners through Japanese academic writing activities
  1. Tez No: 919809
  2. Yazar: GAMZE DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA ÖZŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışma, Japonca öğretiminde akademik yazım becerilerinin geliştirilmesine odaklanarak, akademik dürüstlük değerlerinin eğitim sürecine entegrasyonunu ele almaktadır. Japonca akademik yazım etkinlikleri üzerinden akademik dürüstlük farkındalığının geliştirilmesi amacıyla geliştirilen ders tasarımı değerlendirilmiştir. Çalışmanın temel hedefi, Japon dili eğitiminde akademik dürüstlük bilincini artırmak ve bu bilincin eğitim içeriklerine nasıl entegre edilebileceğine dair uygulanabilir bir model önermektir. Japonoloji ve Japon dili eğitimi literatüründe Japonca akademik yazım becerileri ve akademik dürüstlük eğitimine yönelik çalışmaların azlığı, bu alanda yapılandırılmış bir eğitim ihtiyacını ortaya koymaktadır. Çalışma, Japonca akademik yazım becerilerine yönelik deney dersleri ve bu derslerin akademik dürüstlük farkındalığı geliştirmesini sistematik biçimde ele alan ilk araştırmalardandır. Bu yönüyle, Japonca öğretimi ve akademik dürüstlük farkındalığı ilişkisi bağlamında literatürdeki boşluğu doldurarak önemli bir katkı sunmaktadır. Çalışmada öncelikli olarak ön test-son test yarı deneysel desen temelli bir veri toplama süreci yürütülmüştür. Akademik dürüstlük farkındalığını arttırmaya yönelik 4 ders tasarlanmış ve uygulanmıştır. Uygulama öncesi-sonrası testler yoluyla veriler toplanmıştır. Akabinde, yarı yapılandırılmış soru kâğıdı temelinde görüşme yöntemiyle deney sonrasına ilişkin veriler derinleştirilmiştir. Katılımcılar Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Japon Dili Eğitimi Anabilim Dalı birinci ve ikinci sınıf öğrencileridir. Bulgular, uygulamanın Japonca akademik yazım kurallarına uyum ve akademik dürüstlük farkındalığını geliştirmede ilişkili olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, Japonca akademik yazım kuralları, alıntılama ve kaynakça oluşturma konularında farkındalık geliştirmiştir. Çalışma, Japonoloji programlarına entegre edilebilecek uzun vadeli ders içeriklerinin önemine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on developing academic writing skills in Japanese language education and integrating academic integrity values into the learning process. A course design aimed at fostering awareness of academic integrity through Japanese academic writing activities has been evaluated. The study's primary objective is to enhance awareness of academic integrity in Japanese language education and propose a practical model for integrating this awareness into educational content. The limited research on Japanese academic writing skills and academic integrity education in Japanese Studies highlights the need for structured training. This study is one of the first to systematically examine experimental lessons on Japanese academic writing and their role in fostering academic integrity awareness. By addressing this gap, the study contributes significantly to the relationship between Japanese language education and academic integrity awareness. A quasi-experimental pre-test and post-test design was employed for data collection. Four lessons were developed and implemented to increase awareness of academic integrity. Data was gathered through tests conducted before and after the lessons. Semi-structured interviews further explored post-lesson achievements. The participants were first- and second-year students from Çanakkale Onsekiz Mart University's Japanese Language Education Department. Findings show that the lessons effectively enhanced adherence to Japanese academic writing conventions and awareness of academic integrity. Participants improved in grammar, content, citation, and referencing rules. The study emphasizes the importance of integrating long-term course content on academic writing and integrity into Japanese Studies programs.