Saros Körfezi kıyılarının jeomorfolojisi ve kıyı kullanımı
Geomorphology of Saros Gulf coasts and coastal use
  1. Tez No: 919808
  2. Yazar: MERVE YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BEYHAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde hızlı nüfus artışı, göçler, kentleşme, endüstirileşme sonucunda yaşanan plansız gelişmeler insanların yaşamlarını tahrip etmektedir. Bu durumlar sonucunda insanlar rekreasyonel faaliyetlere yönelmektedir. Özellikle zengin potansiyeli bulunan kıyılara her geçtiğimiz gün talep artmaktadır. Bununla birlikte turizm yatırımlarından ortaya çıkan rant, kolay geri dönüşü olmayan zararları da yanında getirmektedir. Araştırma alanı olan Saros Körfezi doğal, kültürel ve tarihi değerlere sahip olmakla beraber potansiyel turizm ve rekreasyon kaynağıdır. Körfez; kendini temizleyen bir deniz olması, İstanbul gibi kalabalık bir şehire yakın olması, dalış sporu için uygun olması gibi nedenlerle turizm açısından çekici hale gelmektedir. Ulaşılan sonuçlar kısaca şunlardır; Saros Körfezi kıyılarında sanayi kuruluşunun olmaması, bazı alanların koruma altında olması gibi nedenlerle nüfus ve yerleşme seyrektir. Ancak körfezin turizm bölgesi olması ve özellikle de İstanbul'a yakın olması nedeni ile mevsimlik olarak yoğun bir ziyaretçi almaktadır. Bu durum körfezin yaz aylarında kapasitenin dışına çıkmasına ve çevre kirliliğinin artmasına neden olmaktadır. Bölgede turizm faaliyetleri için kaçak yapılaşma görülmektedir. Yasak avlanma, tarım alanlarını yerleşime açma, ormanlık alanları tuzim işletmelerinin kullanması gibi beşeri faaliyetler doğal alanlara kalıcı zararlar vermektedir. Sürdürülebilir kalkınma için Ekoturizm önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Today, rapid population growth, migration, urbanization, unplanned developments as a result of industrialization are destroying people's lives. As a result of these situations, people turn to recreational activities. Especially the demand for coasts with rich potential is increasing day by day. However, the rent arising from tourism investments brings with it damages that cannot be easily returned. Saros Bay, which is the research area, has natural, cultural and historical values and is a potential source of tourism and recreation. The Gulf is becoming attractive for tourism because it is a self-cleaning sea, it is close to a crowded city like Istanbul, and it is suitable for diving sports. The conclusions reached are briefly as follows; population and settlement are sparse on the coasts of Saros Bay due to the lack of industrial establishments and the fact that some areas are under protection. However, due to the fact that the gulf is a tourism region and especially because it is close to Istanbul, it receives intense seasonal visitors. This situation causes the gulf to exceed its capacity in the summer months and increase environmental pollution. There is illegal construction for tourism activities in the region. Human activities such as illegal hunting, opening agricultural areas to settlements, and the use of forest areas by salt enterprises cause permanent damage to natural areas. Ecotourism is recommended for sustainable development.