Yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik mali teşvikler: Türkiye ve E7 ülkelerinin değerlendirilmesi
Fiscal incentives for renewable energy sources: Evaluation of Türkiye and E7 countries
  1. Tez No: 919810
  2. Yazar: HİLAL ALTAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DÜRDANE KÜÇÜKAYCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bütçe ve Mali Planlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Yenilenebilir enerjinin kullanımına yönelik teşviklerin ülkelerin kalkınma düzeyi üzerinde olumlu sonuçları olduğu kabul edilmektedir. Bu çalışma, yüksek gelişme hızına sahip olan E7 ülkelerinde ve bir E7 ülkesi olan Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanan mali teşvik politikalarını incelemeye yönelik değerlendirmeleri içermektedir. Fosil kaynakların tükenme riskinin ve enerji talebinin artmasıyla birlikte ülkeler tükenme riski olmayan, çevreye zarar vermeyen, dönüştürülebilen enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmişlerdir. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülke konumuna gelebilmeleri için gerekli olan enerji ihtiyaçlarını dışa bağımlı olmadan yerel enerji kaynaklarından sağlayabilmeleri adına bu kaynakların kullanımının ve yeni tesislerin kurulumlarının devlet tarafından artırılması gereklidir. Devlet, bu alana yatırım yapılmasını özendirmek amacıyla maliye politikası araçlarından olan mali teşvik politikasını kullanabilmektedir. Bu bağlamda çalışmada E7 ülkelerindeki ve E7 ülkesi olan Türkiye'deki yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yapılan mali teşvik politikaları belirlenmiş ve teşvik politikasının amaçlarına uygun olacak şekilde ülkelerin makroekonomik verileri tespit edilmiştir. Gelişmişlik düzeyleri benzer olsa dahi, E7 ülkelerinde yenilenebilir enerji kaynaklarına sağlanan mali teşvik politikalarında benzer uygulamaların yanında farklı uygulamalarda gözlemlenmiştir. Bu farklılıklardan yola çıkarak, E7 ülkeleri ekonomik, sosyal, toplumsal, coğrafi olarak kendilerine uygun olan mali teşvik politikalarını örnek alıp benzer ya da değişiklikler yapılarak kendi ülkelerinde uygulamaya koymaları önerilmektedir. Bu durum küresel kamusal mal olan çevreyi ve gelecek nesilleri kapsadığından dolayı önemli bir konudur ve tüm dünyayı ilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
It is accepted that incentives for the use of renewable energy have positive results on the development level of countries. This study includes evaluations to analyse the financial incentive policies provided for renewable energy resources in E7 countries with high development rates and Turkey, an E7 country. With the risk of depletion of fossil resources and the increase in energy demand, countries have turned towards renewable energy sources, which are energy sources that are not at risk of depletion, do not harm the environment and can be transformed. In order for developing countries to be able to meet their energy needs from local energy resources without being dependent on foreign sources, the use of these resources and the installation of new facilities should be increased by the state. The government can use fiscal incentive policy, which is one of the fiscal policy instruments, to encourage investment in this field. In this context, in this study, fiscal incentive policies for renewable energy resources in E7 countries and Turkey, which is an E7 country, were determined and macroeconomic data of the countries were determined in accordance with the objectives of the incentive policy. Even though their development levels are similar, similar practices as well as different practices have been observed in the fiscal incentive policies provided for renewable energy resources in E7 countries. Based on these differences, it is suggested that E7 countries should take the fiscal incentive policies that are economically, socially, socially and geographically appropriate for them as an example and put them into practice in their own countries by making similar or modifications. This is an important issue since it involves the environment, which is a global public good, and future generations, and it concerns the whole world.