Web tabanlı ve artırılmış gerçeklik destekli aktif öğrenme sisteminin 6. sınıf öğrencilerinin vücudumuzdaki sistemler konusundaki bilimsel süreç becerilerine ve problem çözme becerilerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of web based and augmented reality supported active learning system on 6th grade students' science process skills on systems in our body and problem solving skills
  1. Tez No: 919811
  2. Yazar: ELİF YORĞUNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL TİMUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Argebilim isimli web tabanlı aktif öğrenme sisteminin içinde bulunan Artırılmış Gerçeklik içerikli etkinliklerin, öğrencilerin problem çözme becerileri (PÇB) ve bilimsel süreç becerileri (BSB) üzerindeki etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, Çanakkale ilinde bir devlet ortaokulunda iki farklı şubedeki 70 altıncı sınıf öğrencisi dahil edilmiştir. Çalışmada tek gruplu deneysel desen modeli kullanılmıştır. Uygulamaların öncesinde TÜBİTAK tarafından sağlanan tabletler öğrencilere dağıtılarak uygulama tanıtılmıştır. Etkinlikler bir dönem boyunca, Fen bilimleri dersi,“Vücudumuzdaki Sistemler Ünitesi”içerisinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri, iki ölçek yardımıyla ön-son test uygulanarak toplanmıştır. Veri analizleri için SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen sonuca göre, Argebilim AG etkinliklerinin uygulanması sonrasında öğrencilerin PÇB ve BSB test puanlarında artma olduğu saptanmıştır. Öğrencilerin BSB ve PÇB için ön ve son test puan ortalamaları arasındaki farkın anlamlı düzeyde ve son test lehine olduğu belirlenmiştir. Ayrıca her değişken için bağımlı örneklemler t-testi için etki büyüklüğünün belirlenmesi amacıyla eta-kare (η2) değeri hesaplanmış ve bulunan farkın yüksek düzeyde olduğu da görülmüştür. Bu sonuca dayanarak Argebilim web tabanlı aktif öğrenme sistemindeki artırılmış gerçeklik uygulamalarının öğrencilerin PÇB ve BSB'sini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu çalışma 220K101 numaralı TÜBİTAK 1001 projesi kapsamında gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of Augmented Reality activities in the web-based active learning system (WALS) called Argebilim on students' problem solving skills (PSS) and scientific process skills (SBS). 70 sixth grade students from two different branches of a public secondary school in Çanakkale were included in the study. A single-group experimental design model was used in the study. Before the applications, tablets provided by TÜBİTAK were distributed to the students and the application was introduced. The activities were carried out throughout the semester within the Science course,“Systems in Our Body Unit”. The data obtained in the study were collected by applying pre-post test with the help of two scales. SPSS 25.0 program was used for data analysis. According to the results obtained from the analysis, it was determined that there was an increase in the students' PSS and SBS test scores after the application of Argebilim AR activities. It was determined that the difference between the students' pre- and post-test mean scores for SBS and PSS was significant and in favor of the post-test. In addition, the eta-square (η2) value was calculated to determine the effect size for the dependent samples t-test for both, and it was observed that the difference found was high. Based on this result, it was concluded that augmented reality applications in the Argebilim web-based active learning system improved students' PSS and SBS. This study was carried out within the scope of TUBITAK 1001 project numbered 220K101.