Keten tohumu yağından (linum usitatissimum L.) lipaz enziminin saflaştırılması ve özelliklerinin incelenmesi
Purification of lipase enzyme from kefir and investigation of its properties
  1. Tez No: 919821
  2. Yazar: MURAT AKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEVKİNAZ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Hemşirelik, Kimya, Biochemistry, Nursing, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık ve Biyomedikal Bilimler (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Enzimler, metabolizmada gerçekleşen reaksiyonlarda katalizör görevi üstlenen biyomolekülerdir. Enzim teknolojisindeki gelişmeler, enzimlerin kullanım alanlarını genişletmiş ve ekonomik değerini artırmıştır. Bu nedenle, endüstriyel enzim araştırmaları biyoteknoloji alanında giderek daha fazla önem kazanmıştır. Bu çalışmada, öncelikle keten tohumu yağından (Linum Usitatissimum L.) lipaz enzimi saflaştırılmış, ardından enzimin potansiyel uygulamalarını daha iyi anlayabilmek amacıyla enzimatik özellikleri ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Enzim saflaştırma sürecinde lipaz enzimini etkin bir şekilde izole etmek için santrifüjleme ve diyaliz yöntemleri kullanılmıştır. Saflaştırılmış enzimin molekül ağırlığını belirlemek amacıyla SDS-PAGE yöntemi uygulanmıştır. Saflaştırma işlemlerinin ardından, ham homojenatın spesifik aktivitesi 9,8 U/mg olarak ölçülmüştür. %80 çöktürme işlemi sonrasında ise çökelti spesifik aktivitesi 12,8 U/mg seviyesine yükselmiştir. Çökelti analizinde optimum sıcaklık ve pH kararlılığı değerlendirilmiş; ayrıca, inhibitör ve aktivatör etkileri incelenerek molekül ağırlığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Enzymes are biomolecules that serve as catalysts in metabolic reactions, facilitating various biochemical processes. Advances in enzyme technology have expanded the application areas and increased the economic value of enzymes. Consequently, industrial enzyme research has gained increasing importance in the field of biotechnology. In this study, lipase enzyme was first purified from flaxseed oil (Linum Usitatissimum L.), and then its enzymatic properties were analyzed in detail to better understand its potential applications. In the enzyme purification process, centrifugation and dialysis methods were employed to effectively isolate the lipase enzyme. The SDS-PAGE method was also applied to determine the molecular weight of the purified enzyme. Following the purification procedures, the specific activity of the crude homogenate was measured at 9,8 U/mg. After 80% precipitation, the specific activity of the precipitate increased to 12,8 U/mg. In the analysis of the precipitate, optimum temperature and pH stability were evaluated. Additionally, the effects of inhibitors and activators were examined to determine the molecular weight.