Toplumsal ve kültürel dönüşüm sürecinde bir kadın dergisi: Turuncu (2003- 2005)-(2022-2024)
A Women's magazine in the process of social and cultural transformation: Turuncu (2003-2005)-(2022-2024)
  1. Tez No: 919845
  2. Yazar: SEVGİ BALKAN ERBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma Türkiye'de 2000'li yıllar sonrası yaşanan toplumsal değişimleri ve bu değişimlerin bir kadın dergisi olan Turuncu'da nasıl ele alındığını açıklamaktadır. Türkiye'de yaşanan toplumsal değişimler tarihsel süreç içinde her dönem tartışma konusu olmuştur. Bu değişimlerden birçok kitle farklı şekilde etkilenmiştir. Kadınlar ise değişimlerden en çok etkilenenler arasındadır. Yaşanan değişimlerde kadının konumu ve önemi de farklı gruplar tarafından farklı şekilde yorumlanmıştır. Türkiye'de kadının konumu da, dönemlere ve dönemin şartlarına bağlı olarak değişmiştir. Meydana gelen değişimlere birçok faktör ayrı ayrı veya bir arada sebep olmuştur. Değişime en çok sebep olan unsurlar küreselleşme, dijitalleşme, din, iç ve dış politikada alınan kararlar, kentleşme ve göç olmuştur. Türkiye'de kadınların ortak noktada buluştuğu alanların en önemlisi kitle iletişim araçlarından biri olan kadın dergileridir. Dolayısıyla değişimi ve değişime olan bakış açısını incelemek için 2003'ten beri yayın hayatına devam eden Turuncu Kadın Dergisi seçilmiştir. Derginin 21 yıldır yayın hayatına devam ediyor olması, derginin seçiminde önemli olmuştur. Bu çalışmada 2000 sonrası dönemde yaşanan toplumsal değişimler, kadının toplumsal konumu, 2000'li yılların başı ve günümüz arasında yaşanan değişimler ele alınmıştır. Türkiye'de değişimler genelde modernleşme eksenli olurken 2000 sonrası yaşanan değişimler küreselleşmenin etkisiyle birçok faktörden etkilenerek daha hızlı meydana gelmiştir. 2000'li yıllar sonrası değişim, derginin 2003-2005 sayıları ile 2022-2024 arası günümüz sayıları karşılaştırmalı analiz yapılmış ve derginin değişimlere yaklaşımı yapısal-işlevselci teori ile ortaya konulmaya çalışılmıştır. Yapısal işlevselci teori toplumsal değişimlerin toplumsal düzenin sağlanmasına hizmet ettiğini savunmaktadır ve toplumsal uyuma önem vermektedir. Derginin değişimleri ele alışı da bu eksende olmuştur ve toplumsal düzenin sağlanması gerektiğini savunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
This study explains the social changes in Turkey after 2000 years and how these changes are dealt with in Turuncu, a women's magazine. The social changes in Turkey have been the subject of discussion in every period in the historical process. Many masses have been affected differently by these changes. Women are among those most affected by the changes. The position and importance of women in the changes experienced have also been interpreted differently by different groups. The position of women in Turkey has also changed depending on the periods and the conditions of the period. Many factors caused the changes that occurred separately or together. The factors that caused the most change were globalization, digitalization, religion, decisions made in domestic and foreign policy, urbanization and migration. The most important areas where women meet in common in Turkey are women's magazines, which are one of the mass media. Therefore, Turuncu Women Magazine, which has been publishing since 2003, was chosen to examine the change and its perspective on change. The fact that the magazine has been publishing for 21 years has been important in the selection of the magazine. In this study, the social changes experienced in the post-2000 period, the social position of women, the changes between the early 2000's and today are discussed. While the changes in Turkey were generally based on modernization, the changes experienced after 2000 were influenced by many factors and occurred faster with the effect of globalization. The change after 2000 years, the 2003-2005 issues of the journal and the current issues between 2022-2024 have been analyzed comparatively and the approach of the journal to the changes has been tried to be put forward with structural-functionalist theory. Structural functionalist theory holds that social changes serve to ensure social order and attaches importance to social cohesion. The magazine's treatment of the changes was also on this axis and they argued that the social order should be ensured.