Postmortem perikard sıvısında ölçülen hs-cTnI, BNP, sST2, Gal-3 ve NRP-1 düzeylerinin ani kardiyak ölümü saptamadaki yeri
Sudden cardiac death detectionby hs-cTnI, BNP, sST2, Gal3 and NRP-1 levelsmeasured in postmortem pericardial fluid
  1. Tez No: 919846
  2. Yazar: ALPEREN UYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOKDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Bu çalışma, postmortem perikardiyal sıvıda ölçülen hs-cTnI, BNP, sST2, Gal-3 ve NRP-1 düzeylerinin ani kardiyak ölümü (AKÖ) saptamadaki yerini belirlemeyi ve adli tıp pratiğindeki kullanım potansiyelini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Adli Tıp Kurumu İzmir Grup Başkanlığı'nda 01/05/2024-01/10/2024 tarihleri arasında gerçekleştirilen 80 medikolegal otopsi vakası çalışmaya dahil edilmiştir. Olgular makroskopik değerlendirme, histopatolojik inceleme ve koroner arterlerde trombüs varlığı veya en az bir büyük koroner arter segmentinde ≥%70 darlık tespiti ile AKÖ olduğu değerlendirilen (n=40) bireyler ile kardiyak dışı nedenlerle hayatını kaybeden (n=40) kontrol grubu (asfiksi ve travmatik ölüm) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve karşılaştırılmıştır. Postmortem perikardiyal sıvı örnekleri, enzim bağlı immünosorbent test (ELISA) yöntemiyle analiz edilmiştir. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiş; normallik gösteren değişkenlerde bağımsız gruplar t-testi ve ANOVA, normallik göstermeyen değişkenlerde Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Post-hoc analizlerde Tukey HSD ve Bonferroni düzeltmeli Mann-Whitney U testleri kullanılmıştır. ROC analizi ile biyobelirteçlerin tanısal gücü değerlendirilmiş, AKÖ öngörüsü için lojistik regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the diagnostic potential of hs-cTnI, BNP, sST2, Gal-3, and NRP-1 levels measured in postmortem pericardial fluid for detecting sudden cardiac death (SCD) and to evaluate their relevance in forensic practice. Methods: A total of 80 medicolegal autopsy cases performed at the İzmir Group Presidency of the Council of Forensic Medicine between 01/05/2024 and 01/10/2024 were included in the study. The cases were classified into two groups and compared: individuals diagnosed with sudden cardiac death (SCD) (n=40) based on macroscopic evaluation, histopathological examination, and the presence of coronary artery thrombus or ≥70% stenosis in at least one major coronary artery segment, and a control group (n=40) consisting of individuals who died from non-cardiac causes (asphyxia and traumatic death). Postmortem pericardial fluid samples were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. Normality of the data was assessed using the Shapiro-Wilk test. Independent samples t-test and ANOVA were used for normally distributed variables, whereas the Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied for non-normally distributed variables. Post-hoc analyses were conducted using Tukey's HSD test for normally distributed variables and the Bonferroni-adjusted Mann-Whitney U test for non-normally distributed variables. The diagnostic accuracy of the biomarkers in SCD was evaluated through receiver operating characteristic (ROC) analysis, and logistic regression analysis was performed to predict SCD.