Dentin hassasiyeti tedavisinde lazerlerin etkinliğinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi: Retrospektif çalışma
Comparative examination of the effectiveness of lazers in the treatment of dentin sensitivity: a retrospective study
  1. Tez No: 919850
  2. Yazar: MERVE AKBUDAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESÜL ÇOLAK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dentin hassasiyeti (DH), dişlerin açığa çıkmış servikal dentininde, çeşitli dış uyarıcılarla tetiklenen kısa süreli, keskin ağrı ile karakterizedir. Bu durum, dişlerin normal fonksiyonlarını etkileyerek, konuşma, yeme, içme ve diş fırçalama gibi günlük aktiviteleri zorlaştırır. DH'nin etyolojisi multifaktörüyeldir ve atrizyon, abrazyon, abfraksiyon, travmalar gibi etkenler dentinin açığa çıkmasına yol açarak DH gelişimine neden olabilir. DH, diş hekimliğinde sık karşılaşılan ancak tedavi yöntemleri konusunda kesin bir altın standart bulunmayan bir klinik sorundur. Bu nedenle bu çalışmanın amacı, dentin hassasiyetinin tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış iki desensitize edici ajan (Gluma desentizer ve hassasiyet giderici macun) ve iki lazer türü (Er:YAG ve Nd:YAG) ile yapılan tedavilerin 6 aylık takip süresi boyunca etkinliğini retrospektif olarak karşılaştırmaktı. Çalışmamızda 14.12.2023-14.09.2024 tarihleri arasında dentin hassasiyeti şikayetiyle kliniğimize başvuran farklı tedavi yöntemleri ile tedavisi yapılmış hastalardan tedavisinde Er:YAG lazer, Nd:YAG lazer, Gluma desentizer ve hassasiyet giderici macun kullanılmış olan hastaların kaydedilmiş verileri değerlendirildi. Er:YAG lazer, Nd:YAG lazer ve Gluma desentizer, hassasiyet giderici macun tedavisine kıyasla 6 aylık takip süresi boyunca daha etkili bulunmuştur. Lazer türleri arasında DH tedavisinde belirgin bir fark gözlemlenmemiştir; her iki lazer türü de DH şikayetlerinde azalma sağlamıştır. Gluma desentizer, hassasiyet giderici macun tedavisinden daha etkili bulunmuş ve profesyonel uygulama ile DH şikayetlerini azaltmada üstünlük göstermiştir. Hassasiyet giderici macun, hasta tarafından evde uygulanarak DH tedavisinde etkili olmuş ve diş hekimi ziyaretlerini azaltarak maliyetleri düşürme potansiyeli sunmuştur. Sonuç olarak, lazer tedavileri DH tedavisinde umut verici, güvenli, pratik ve etkili bir seçenek olarak değerlendirilmiştir. Ancak, lazerlerin kesin etki mekanizmalarının ve uzun vadeli klinik etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi için ek çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışma, mevcut literatürdeki uzun vadeli klinik çalışma eksikliğinin giderilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Dentin hypersensitivity (DH) is characterized by short, sharp pain triggered by various external stimuli, affecting the exposed cervical dentin of the teeth. This condition impairs the normal function of the teeth, causing significant discomfort during daily activities such as speaking, eating, drinking, and brushing. The etiology of DH is multifactorial, with factors such as attrition, abrasion, abfraction, and trauma leading to the exposure of dentin, thereby contributing to the development of DH. DH is a common clinical issue in dentistry, but there is no definitive gold standard for its treatment. Therefore, the aim of this study was to retrospectively compare the efficacy of two desensitizing agents (Gluma desensitizer and desensitizing toothpaste) and two types of lasers (Er:YAG and Nd:YAG) in the treatment of DH over a 6-month follow-up period. In our study, data from patients who visited our clinic for DH complaints between 14.12.2023 and 14.09.2024 and were treated using different methods were analyzed. Treatments included Er:YAG laser, Nd:YAG laser, Gluma desensitizer, and desensitizing toothpaste. The results showed that Er:YAG laser, Nd:YAG laser, and Gluma desensitizer were more effective than desensitizing toothpaste over the 6-month follow-up period. No significant difference was observed between the two types of lasers in DH treatment, with both types of lasers reducing DH symptoms. Gluma desensitizer was found to be more effective than desensitizing toothpaste and showed superior results in reducing DH symptoms when applied professionally. Desensitizing toothpaste, when used by the patient at home, was also effective in treating DH, offering a cost-effective solution that reduces the need for dental visits. In conclusion, laser treatments have been found to be promising, safe, practical, and effective options in the management of DH. However, further research is needed to better understand the exact mechanisms of action of lasers and their long-term clinical effects. The study highlights the need to address the lack of long-term clinical trials in the existing literature.