Günümüz Türkiye'sinde başlıca Nakşibendi grupların Hz. Muhammed'i (s.a.v.) konumlandırması ve mürşid anlayışına izdüşümleri
Positioning of prophet Muhammed (pbuh) by the major Nakshibendi groups in today's Turkey and their projections on the understanding of murshid
- Tez No: 919849
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ARDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Sosyoloji, Religion, Education and Training, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 353
Özet
Bu tez, günümüz Türkiye'sindeki tasavvufî cemaatlerden olan Nakşibendî cemaatlerinin peygamberlik algısını konu almaktadır. İlgili yapılanmaların nübüvvet ile velâyet arasında kurdukları bağı incelemektedir. Araştırmada, klasik kelam ve tasavvuf eserlerinin yanı sıra günümüz Nakşibendî cemaatlerine ait telifler; dergi, kitap ve video yayınları üzerinden kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Tasavvuf kültürünün getirdiği geleneksel yapıdan beslenen bu oluşumlar, günümüzde de benzer söylemlerle dikkat çekmektedir. Söz konusu oluşumlar geniş halk kitlelerini etkilemeleri ve yönlendirmeleri göz önüne alındığında, söylemlerinin kitap ve sünnet eksenindeki din anlayışıyla uyumunun tespiti önem kazanmaktadır. Bu bağlamda, tezde günümüz Türkiye'sindeki dinî grupların nübüvvet ve velâyet anlayışları karşılaştırmalı olarak ele alınmış, bu grupların ortaya koyduğu söylemlerin dinin temel kaynaklarıyla uyumu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the perception of prophethood among Nakşibendî communities in contemporary Turkey. Our study focuses particularly on Sûfî groups, analyzing the connection these religious formations establish between prophethood (nubuwwah) and sainthood (wilayah). The research involves a comprehensive literature review, utilizing not only classical texts but also contemporary works such as magazines, books, and video publications produced by Nakşibendî communities. These groups, rooted in the traditional structure fostered by Sûfî culture, continue to attract attention today with similar discourses. Considering their significant influence on large segments of society, assessing the compatibility of these communities' discourses with the understanding of religion based on the Quran and Sunnah is of great importance. In this context, the thesis comparatively examines the perceptions of prophethood and sainthood among religious groups in contemporary Turkey, evaluating the alignment of their discourses with the beliefs derived from the primary sources of religion.