Sağlık çalışanlarının organ bağışına yönelik tutumları ile kültürel erdemleri arasındaki ilişki
The relationship between health workers' attitudes towards organ donation and their cultural virtues
  1. Tez No: 919861
  2. Yazar: CANSU KARAOĞLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENAY ARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç sağlık çalışanlarının organ bağışına yönelik tutumları ile kültürel erdemleri arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı, kesitsel ve ilişki arayıcı şekilde yapılan bu çalışma 15/04/2024- 15/07/2024 tarihleri arasında Samsun Gazi Devlet Hastanesi'nde görev alan 201 sağlık çalışanının katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Örnekleme, doktor ve hemşireler dahil edilmiştir. Araştırmanın verileri“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Ölüm Sonrasına Yönelik Organ Bağışı Tutum Ölçeği ”ve“Kültürel Erdemler Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Bağımsız Örneklem T Testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Doğrusal Regresyon Analizinden yararlanılmıştır. Bulgular: Sağlık çalışanlarının %72.1'i (n=145) hemşire, iken %27.9'u (n=56) ise doktordur. Sağlık çalışanlarının Kültürel Erdemler alt boyutu olan Yardımseverlik Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 29.00±4.46 olarak bulunmuştur. Kültürel Erdemler alt boyutu olan Maneviyat Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 24.82±5.44 olarak bulunmuştur. Kültürel Erdemler alt boyutu olan Kanaat Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 25.06±4.54 olarak bulunmuştur. Çalışmaya dahil olan sağlık çalışanlarının Organ Bağışı Tutum Ölçeğinden aldıkları puanların ortalaması 67.31±14.48 olarak hesaplanmış ve sonuç ortalamanın üstünde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the relationship between the attitudes of healthcare professionals towards organ donation and their cultural virtues. Materials and Method: This descriptive, cross-sectional and relationship-seeking study was carried out with the participation of 201 healthcare professionals working at Samsun Gazi State Hospital between 15/04/2024 and 15/07/2024. Sampling, doctors and nurses are included. The data of the study were collected using the“Identifying Features Form”, the“Post-Mortem Organ Donation Attitude Scale”and the“Cultural Virtues Scale”. Independent Sample T Test, Pearson Correlation Analysis and Linear Regression Analysis were used to evaluate the data. Result: While 72.1% (n=145) of the healthcare workers were nurses, 27.9% (n=56) were doctors. The mean score of healthcare workers from the Benevolence Scale, which is the sub-dimension of Cultural Virtues, was found to be 29.00±4.46. The mean score they got from the Spirituality Scale, which is the Cultural Virtues sub-dimension, was found to be 24.82±5.44. The mean score they got from the Opinion Scale, which is the sub-dimension of Cultural Virtues, was found to be 25.06±4.54. The mean score of the healthcare workers included in the study from the Organ Donation Attitude Scale was calculated as 67.31±14.48 and the result was found to be above the average.