Tekrarlayan IVF başarısızlığı olan hastalarda diagnostik histeroskopinin tedavi başarısına etkisi
Effect of diagnostic hysteroscopy on treatment success in patients with recurrent İVF failure
  1. Tez No: 919860
  2. Yazar: GÖKSU ASLANTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜŞERREF BANU YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı tekrarlayan IVF başarısızlığı yaşayan hastalarda diagnostik histeroskopinin ve endometrial scratching uygulamasının tedavi başarısına etkisini araştırmaktır. Yöntem: Bu retrospektif kohort çalışmamıza, 2019-2024 yılları arasında infertilite ve tüp Bebek kliniklerine başvuran, 18-45 yaş aralığında, Gardner ve iyi kalite embriyolar ile en az iki kez başarısız IVF denemesi olan, transvajinal ultrasonografi ile belirgin bir uterin anomali saptanmamış, nedeni açıklanamayan infertilite grubuna dahil ve hastanemizde diagnostik histeroskopi yapılan 40 hasta dahil edildi. Hasta dosyaları ve hastane otomasyon sistemi üzerinden hastaların demografik bilgileri, IVF-ICSI/ET siklus sonuç ve özellikleri ile gebelik sonuçlarına ulaşıldı. Bu veriler güncel literatürle karşılatırıldı. Ayrıca hastalar histeroskopi sırasında endometrial scratching yapılanlar(n=19) ve yapılmayanlar(n=21) olarak iki gruba ayrıldı ve bu grupların gebelik sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Diagnostik histeroskopi sonrasındaki ilk IVF-ICSI/ET siklusunda 28 hastada (%70,00) gebelik elde edilemezken, 12 hastada (%30) biyokimyasal gebelik izlenmiştir. Klinik gebelik 10 hastada (%25) kaydedilirken, canlı doğum geçekleşen 9 hasta (%22,5) izlenmiştir. Endometrial scratching yapılan ve yapılmayan gruplar arasında infertilite süresi, yaş, bazal FSH, E2, AMH(antimüllerian hormon), indüksiyon süresi, toplam gonadotropin dozu, trigger günü E2 düzeyi ve endometrial kalınlık, toplam oosit sayısı, MII oosit sayısı ve oranı, fertilizasyon oranı, transfer edilen embriyo sayı ve derecesi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklar saptanmadı. Diagnostik histeroskopi sırasında endometrial scratching yapılan ve yapılmayan gruplar arasında gebelik sonuçlarına ilişkin istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p=0,172). Biyokimyasal gebelik gelişme oranı scratching yapılan grupta %36,85 iken yapılmayan grupta %23,81 olarak izlenmiştir. Klinik gebelik oranı yapılan grupta %36,85 iken, yapılmayan grupta %14,28 olarak gözlemlenmiştir. Canlı vii doğum oranları ise yapılan grupta %31,57 ve yapılmayan grupta ise %14,28 olarak kaydedilmiştir. Sonuç: TİB tanılı hastalarda IVF-ICSI/ET öncesi yapılan histeroskopinin ve/veya aynı seansta endometrial scratching uygulanmasının IVF-ICSI/ET başarısı ve canlı doğumu istatistiksel olarak anlamlı şekilde arttırmadığını belirledik.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the impact of diagnostic hysteroscopy and endometrial scratching on treatment success in patients with recurrent IVF failure. Methods: This retrospective cohort study included 40 patients aged 18–45 years who presented to infertility and IVF clinics between 2019 and 2024. These patients had experienced at least two unsuccessful IVF attempts with Gardner and high-quality embryos, were diagnosed with unexplained infertility without significant uterine anomalies detected via transvaginal ultrasonography, and underwent diagnostic hysteroscopy at our hospital. Patient demographic data, IVF-ICSI/ET cycle outcomes, and pregnancy results were retrieved from hospital records and the hospital automation system. These data were compared with the current literature. Furthermore, patients were categorized into two groups based on whether endometrial scratching was performed (n=19) or not (n=21) during hysteroscopy, and the pregnancy outcomes of these groups were compared. Results: In the first IVF-ICSI/ET cycle following diagnostic hysteroscopy, pregnancy was not achieved in 28 patients (70.00%), while biochemical pregnancy was observed in 12 patients (30%). Clinical pregnancy was recorded in 10 patients (25%), and live births occurred in 9 patients (22.5%). There were no statistically significant differences between the groups with and without endometrial scratching in terms of infertility duration, age, basal FSH, E2, AMH, stimulation duration, total gonadotropin dose, E2 level on the trigger day, endometrial thickness, total oocyte count, number and ratio of MII oocytes, fertilization rate, and the number and grade of transferred embryos. Similarly, there was no statistically significant difference in pregnancy outcomes between the groups (p=0.172). The biochemical pregnancy rate was 36.85% in the group with scratching and 23.81% in the group without scratching. Clinical pregnancy rates were 36.85% in the scratching group and 14.28% in the non-scratching group. Live birth rates were recorded as 31.57% in the scratching group and 14.28% in the non-scratching group. ix Conclusion: We determined that performing hysteroscopy and/or endometrial scratching in the same session prior to IVF-ICSI/ET in patients with recurrent implantation failure did not statistically significantly improve IVF-ICSI/ET success rates or live birth outcomes.