Diyabet modeli oluşturulan ratlarda, kuersetin ve nitrofurazon ile yapılan yara bakımının, yara iyileşmesi üzerindeki etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the effectiveness of wound care with quercetin and nitrofurazone on wound healing in rats with diabetes model
  1. Tez No: 919862
  2. Yazar: AYLİN AKARSU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA EYİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Araştırma di̇yabet modeli̇ oluşturulan ratlarda, kuerseti̇n ve ni̇trofurazon i̇le yapılan yara bakımının, yara i̇yi̇leşmesi̇ üzeri̇ndeki̇ etki̇nli̇ği̇ni̇n karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Randomize kontrollü, deneysel gerçekleştirilen araştırma 24 Şubat- 31 Mart 2023 tarihleri arasında 75-90 günlük, 250-300 gram, 43 sprague dawley erkek ratlarla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, dört diyabet ve bir non diyabet kontrol grubuna ayrılmıştır. Ratların sırt bölgesine 15 mm boşluklarla on mm çapında üç adet eksizyonel yara oluşturulmuştur. Diyabet olan bir gruba 0.5 gram kuersetinin, diyabet olan başka bir gruba 0.5 gram nitrofurozan, diyabet olan bir diğer gruba ise 0.5 gram cmcnin 21 gün boyunca yara pansumanı yapılmıştır. Makroskobik olarak; 0., 7., 14., ve 21. günlerde Walker yara iyileşme yüzdesi, Image J görüntü analizi ile yara alanları ve biyopsi alınmıştır. 21. günde tüm ratlardan venöz kandan EGF ve IL-1 incelenmiştir. Bulgular: Kuersetin ve nitrofurazon yara pansumanı yapılan gruplarda iyileşme yüzdeleri en yüksek ve İmage J ile en küçük yara alanına sahip olduğu belirlenmiştir. Kuersetin uygulanan ratların inflamatuar hücre düzeyi ilk yedi günde arttığı ve ödemin azaldığı, 7. ve 14 günlerde anjiyogenezisi, granülasyon dokusunu ve epitelizasyonu hızlandırdığı saptanmıştır. 21. günde kıl folikülü ve yağ hücresinin oluşumunu desteklediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The research was conducted to compare the effectiveness of wound care with quercetin and nitrofurazone on wound healing in rats with a diabetes model. Method: A randomized controlled, experimental study was conducted with 43 Sprague Dawley male rats, 250-300 grams, aged 75-90 days, February 24 and March 31, 2023. The study was divided into four diabetic and one non-diabetic control groups. Three excisional wounds with a diameter of 10 mm with 15 mm gaps were created on the backs of the rats. 0.5 gram of quercetin was applied to one diabetic group, 0.5 gram of nitrofuran to another diabetic group, and 0.5 gram of cmcnin was applied to another diabetic group for 21 days. Macroscopically; Walker wound healing percentage was measured on days 0, 7, 14, and 21, wound areas were analyzed with Image J image analysis, and biopsy was taken. EGF and IL-1 were examined in venous blood from all rats on day 21. Results: It was determined that the groups that received DM-Quercetin and DM+Nitrofurazone wound dressing had the highest healing percentages and the smallest wound area with Image J. It was determined that the inflammatory cell level of the rats that received Quercetin increased rapidly in the first seven days and reduced edema, and accelerated angiogenesis, granulation tissue and epithelization on the 7th and 14th days. It was determined that it supported the formation of hair follicles and fat cells on the 21st day.