Kanda bakteriyel kalıntıların araştırılması ve astımdaki etkileri
Investigation of bacterial remnants in blood and their implications in asthma
- Tez No: 919863
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET GÜZEL KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Microbiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışma, kan dolaşımındaki bakteriyel DNA'nın farklı kan bileşenleri arasındaki dağılımını ve astım ile ilişkisini araştırmayı amaçlamıştır. Öncelikle, bakteriyel DNA'nın kan kompartmanları arasındaki dağılımını belirlemek için plazma, buffy coat ve kırmızı kan hücrelerini içeren kan bileşenleri ayrıştırılmıştır. Çalışmaya toplam 131 katılımcı dahil edilmiş olup, bunlar normal kilolu kontrol (n=30), obez kontrol (n=30), normal kilolu astım (n=15) ve obez astım (n=44) gruplarına ayrılmıştır. Bakteriyel DNA seviyeleri kantitatif PCR kullanılarak ölçülmüş ve seçilen örneklerde 16S rRNA ve shotgun metagenomik sekanslama ile detaylı mikrobiyom profili analizleri gerçekleştirilmiştir. Kan bileşenlerinin analizinde, bakteriyel DNA'nın büyük çoğunluğunun (%89.77) buffy coat'ta lokalize olduğu ve bunun PMN'lerde (%70.64) PBMC'lere (%29.36) göre daha yüksek oranda bulunduğu tespit edilmiştir. Kırmızı kan hücreleri toplam bakteriyel DNA'nın %10.20'sini içerirken, plazmada sadece %0.03 oranında bakteriyel DNA saptanmıştır. Metagenomik analizler, obez bireylerin kan dolaşımında özellikle Escherichia/Shigella gibi bağırsak kaynaklı ve Cutibacterium acnes gibi deri kaynaklı bakterilerin normal kilolu bireylere göre daha yüksek oranda bulunduğunu göstermiştir. Bu bulgular, obezitede bağırsak ve deri bariyerlerinin bütünlüğünün bozulmasının bakteriyel translokasyona yol açabileceğini düşündürmektedir. Dolaşımdaki bakteriyel DNA seviyeleri ile enflamatuar belirteçler arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Bu çalışma, kan dolaşımındaki bakteriyel DNA'nın sistemik enflamasyon ve epitelyal bariyer disfonksiyonunun potansiyel bir göstergesi olabileceğini ve bunun obezite ile ilişkili kronik enflamasyona katkıda bulunabileceğini ortaya koymaktadır. Bulgularımız, dolaşımdaki bakteriyel DNA'nın biyobelirteç olarak kullanılabileceğini ve epitelyal bariyer fonksiyonunu hedefleyen terapötik yaklaşımların geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the distribution of bacterial DNA among different blood components and its relationship with asthma. Blood components including plasma, buffy coat, and red blood cells were initially separated to determine the distribution of bacterial DNA between blood compartments. The study included 131 participants divided into normal-weight control (n=30), obese control (n=30), normal-weight asthma (n=15), and obese asthma (n=44) groups. Bacterial DNA levels were measured using quantitative PCR, and detailed microbiome profile analyses were performed on selected samples using 16S rRNA and shotgun metagenomic sequencing. Analysis of blood components revealed that the majority of bacterial DNA (89.77%) was localized in the buffy coat, with higher concentrations in PMNs (70.64%) compared to PBMCs (29.36%). Red blood cells contained 10.20% of total bacterial DNA, while only 0.03% was detected in plasma. Metagenomic analyses showed that obese individuals had higher proportions of gut-derived bacteria such as Escherichia/Shigella and skin-derived bacteria like Cutibacterium acnes in their bloodstream compared to normal-weight individuals. These findings suggest that compromised gut and skin barrier integrity in obesity may lead to bacterial translocation. Positive correlations were observed between circulating bacterial DNA levels and inflammatory markers. This study demonstrates that bacterial DNA in the bloodstream may serve as a potential indicator of systemic inflammation and epithelial barrier dysfunction, potentially contributing to obesity-associated chronic inflammation. Our findings highlight that circulating bacterial DNA could be used as a biomarker and emphasize the importance of developing therapeutic approaches targeting epithelial barrier function.