Non sirotik HCV pozitif hastalarda tedavi (DEA) öncesi ve sonrası fibrozis değerlendirme açısından apri ve fib4 skor karşılaştırması ve bu hastaların uzun dönem takiplerinde (1 yıl ve sonrası) komplikasyonların değerlendirilmesi
Comparison of APRI and FIB4 Scores in Terms of Fibrosis Assessment Before and After Treatment (DAAs) in Noncirrhotic HCV Positive Patients and Evaluation of Complications in Long-Term Follow-up (1 Year and Beyond) of These Patients
- Tez No: 919870
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜNYAMİN SARITAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Non sirotik HCV Pozitif Hastalarda Tedavi (DEA) Öncesi ve Sonrası Fibrozis Değerlendirme Açısından APRİ ve FİB4 Skor Karşılaştırması ve Bu Hastaların Uzun Dönem Takiplerinde (1 Yıl ve Sonrası) Komplikasyonların Değerlendirilmesi Giriş: Hepatit C virüsü (HCV), hem ülkemizde hem de global olarak önemli bir hastalık olup kronikleşmesi halinde karaciğer sirozu ve hepatoselüler kansere ilerleyebilmektedir. Kronik Hepatit C tedavisinde amaç, kalıcı viral yanıt (KVY) sağlamak olup buna bağlı olarak hepatik, ekstra hepatik komplikasyonlar ve ölümlerin önüne geçmektir. Doğrudan etkili antivirallerin (DEA) ile yapılan pangenotipik kombinasyon tedavileriyle %95 üstünde kalıcı viral yanıt (KVY) sağlanmıştır. Fibrozis tanısında karaciğer biyopsisi hala altın standart olsa da invaziv bir işlem olması ve komplikasyon riski nedeniyle bazı invaziv olmayan skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Çalışmamızda non-sirotik kronik HCV olan hastalarda DEA ile tedavi sonrası Fibrozis-4 İndeksi (FİB4) Aspartat Aminotransferaz- Platelet Oranı İndeksi (APRİ) skorlarıyla hastanın tedaviye yanıt durumunu ve tedavi alan hastalarda uzun dönemde gelişebilecek hepatik komplikasyonları (Hepatoselüler kanser, karaciğer sirozu vs.) değerlendirmek amaçlanmıştır. Yöntem: Bu çalışma 1 Ocak 2015 – 1 Ekim 2022 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi polikliniğine başvurmuş en az 6 aydır HCV RNA pozitifliği olan ve direkt etkili antiviral tedavi almış olması sonrası takiplerinde kalıcı viral yanıt sağlanmış olan hastalar retrospektif olarak incelendi. Hastaların demografik verileri, aldıkları tedavi, tedavi öncesi ve tedavi sonrası 12. haftadaki APRİ ve FİB-4 skorları ve tedavi sonrası 3 yıllık süreçteki hepatik komplikasyonlar kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya alınan 461 hastadan 444 (% 96,31)'ünde ise KVY pozitifliğine rastlanıldı. Böylelikle KVY pozitifliğine olan 444 hasta çalışmanın kapsamını oluşturdu. Hastalardan 316 (%71,2)'sı naiv (daha önce tedavi almamış), 128 (%28,8) hastanın ise tedavi deneyimli olduğu görüldü. Çalışmaya alınan 444 hastadan 112'si (%25,2) kadın, 332'si (%74,8) erkek idi. En sık rastlanan HCV genotipi, 171 (%42,8) hastayla genotip 1 oldu. Hepatik komplikasyonlara, iki hastada 1. yılda, üç hastada 2. yılda, bir hastada ise 3. yılda rastlanıldı. Hastalarda tedavi sonrası 12.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of APRI and FIB4 Scores in Terms of Fibrosis Assessment Before and After Treatment (DAA) in Noncirrhotic HCV Positive Patients and Evaluation of Complications in Long-Term Follow-up (1 Year and Beyond) of These Patients Introduction: Hepatitis C virus (HCV) is a significant global health concern, including our country, with the potential to progress to liver cirrhosis and hepatocellular carcinoma if it becomes chronic. The primary goal of chronic hepatitis C treatment is to achieve a sustained virological response (SVR), thereby preventing hepatic and extrahepatic complications as well as mortality. Pangenotypic combination therapies with direct-acting antivirals (DAAs) have achieved SVR rates exceeding 95%. While liver biopsy remains the gold standard for diagnosing fibrosis, its invasive nature and associated risks have led to the development of non-invasive scoring systems (e.g., APRI, FIB-4 index). This study aims to evaluate the response to treatment using FIB-4 and APRI scores in non-cirrhotic chronic HCV patients treated with DAAs, and to assess potential long-term hepatic complications (e.g., hepatocellular carcinoma, liver cirrhosis) in these patients. Methods: This retrospective study analyzed patients who presented to the outpatient clinic of the University of Health Sciences Adana City Training and Research Hospital between January 1, 2015, and October 1, 2022. Eligible patients had been HCV RNA-positive for at least six months, treated with DAAs, and achieved sustained virological response during follow-up. Demographic data, treatment details, APRI and FIB-4 scores before and 12 weeks after treatment, and hepatic complications during a 3-year post-treatment period were recorded. Results: Among the 461 patients included in the study, 444 (96.31%) achieved a sustained virological response (SVR). These 444 patients with SVR constituted the scope of the study. Of these patients, 316 (71.2%) were treatment-naive (had not received prior treatment), while 128 (28.8%) were treatment-experienced. Among the 444 patients included in the study, 112 (25.2%) were female, and 332 (74.8%) were male. The most frequently observed HCV genotype was genotype 1, found in 171 (42.8%) patients. Hepatic complications were observed in two patients during the first year, three patients during the second year, and one patient during the third year.