Erken çocukluk döneminde matematik öğrenme güçlüğü riskini tarama yaklaşımının geliştirilmesi
Development of a screening approach for the risk of mathematics learning difficulties in early childhood
  1. Tez No: 919869
  2. Yazar: MUHAMMED YASİN YASSIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL DİKEN, PROF. DR. SİNAN OLKUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmada matematik öğrenme güçlüğü (MÖG) riskinin erken çocukluk döneminde belirlenmesine yönelik etkili ve pratik bir yaklaşım geliştirilmesi amaçlanarak bildirime dayılı ölçme aracı (Öğrenme Güçlüğü Erken Belirtileri Tarama Ölçeği [ÖGEBTÖ]) ile doğrudan ölçme araçlarının (Anadolu Sak Zekâ Ölçeği [ASİS] ve Erken Matematik Yeteneği Testi-3 [TEMA-3]) MÖG riskinin değerlendirilmesindeki rolleri ilişkisel olarak incelenmiştir. Nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmada veri toplama araçlarından ASİS ve TEMA-3 araştırmacı tarafından katılımcı çocuklara birebir uygulanmıştır. ÖGEBTÖ aracı ise katılımcı ebeveynleri tarafından çevrimiçi olarak yanıtlanmıştır. 111 çocuk (ortalama yaşları 65 ay) ve ebeveyninin katılımıyla elde edilen bulgular ÖGEBTÖ puanlarının hem TEMA-3 hem de ASİS puanları ile orta düzeyde ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Gerçekleştirilen Hiyerarşik regresyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri sonucunda ÖGEBTÖ aracının ASİS ve TEMA-3 puanlarını anlamlı düzeyde yordadığı görülmüştür. ROC eğrisi analizleri ÖGEBTÖ ve ASİS alt testlerinin MÖG riskini belirlemede kullanılabilir araçlar olduğunu ortaya koymuştur. Analizler ve bulgular ışığında gerçekleştirilen tartışma sonucunda ÖGEBTÖ, ASİS alt testleri ve TEMA-3 kullanılarak etkili ve pratik şekilde gerçekleştirilebilecek bir risk tarama yaklaşımı önerilmiştir. Araştırmanın sınırlılıkları tartışılarak ileri araştırmalara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to realize an effective and practical approach to screen the risk of mathematics learning disability (MLD) in early childhood, using a transfer/rating-based measurement tool (Learning Disability Early Symptoms Screening Scale [ÖGEBTÖ]) and direct measurement tools (Anatolian Sak Intelligence Scale [ASIS] and Test of Early Mathematical Ability Test-3 [TEMA-3]) were examined relationally in the assessment of MLD risk. The research model is a relational screening design, one of the quantitative research methods. During the data collection phase, ASIS and TEMA-3 were applied one-on-one to the participating children by the researcher. The ÖGEBTÖ was answered online by the participant parents. The findings obtained with the participation of 111 children (average age 65 months) and their parents revealed that ÖGEBTÖ scores were moderately related to both TEMA-3 and ASİS scores. As a result of the hierarchical regression and multiple linear regression analyses, it was seen that the ÖGEBTÖ tool significantly predicted the ASİS and TEMA-3 scores. ROC curve analyzes revealed that the ÖGEBTÖ and ASİS subtests are usable tools to determine the risk of MLD. As a result of the analysis and discussion in the light of the findings, a screening approach that can be carried out effectively and practically using ÖGEBTÖ, ASİS subtests and TEMA-3 was proposed. The limitations of the research were discussed and recommendations for further research were offered.