Aktif yetişkin erkeklerde GC rs2282679 gen polimorfizminin yo-yo intermittent recovery test 2 (yo-yo aralıklı toparlanma testi 2) performansı üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigates the effects of the GC rs2282679 gene polymorphism on the performance of the yo-yo intermittent recovery test 2 (yo-yo ir2) in active adult men
  1. Tez No: 919871
  2. Yazar: GİZEM ARI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT CERİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: LOKMAN HEKİM ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Yapılan araştırmalar, D vitamini eksikliği olan sporcularda kas gücünde ve dayanıklılık performansında belirgin azalma görüldüğünü ve bu durumun kas enerji metabolizmasının bozulması ile ilişkili olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, D vitamini takviyesi alan sporcularda, kas glikojen depolarının doluluk oranının arttığı ve antrenman sonrası toparlanma sürelerinin kısaldığı gözlemlenmiştir. GC geni üzerindeki genetik varyantlar, özellikle rs2282679 polimorfizmleri, dolaşımdaki 25-hidroksivitamin D (25(OH)D)düzeylerinde belirgin farklılıklara neden olmaktadır. Bu varyantın, bireylerin D vitamini durumunu, dolayısıyla kas fonksiyonunu, kemik sağlığını ve egzersize adaptasyon süreçlerini dolaylı yoldan etkilediği düşünülmektedir. Bu çalışmada, aktif yetişkin erkeklerde GC rs2282679 geni polimorfik varyantlarının 6 haftalık antrenman programı çerçevesinde anaerobik ve aerobik performans gelişimi üzerinde ortaya çıkardığı etkileşimler ve genotip dağılımların belirlenmesi amaçlanmıştır. Katılımcılardan alınan ağız sürüntü örneklerinin tüm moleküler analizleri Damagen Tıbbi Genetik Laboratuvarı iş birliğiyle yapılmıştır. Ayrıca, aerobik güç, anaerobik performans ve toparlanma seviyelerinin ölçülmesi maksadıyla katılımcılara Yo-Yo Intermmittent Recovery 2 testi uygulanmıştır. Elde edilen veriler IBM Statistics 26.0 paket programı aracılığı ile analiz edilmiştir. Araştırma bulgularında, AC genotipli bireylerin Yo-Yo IR2 test performanslarının AA genotipli katılımcılara oranla istatistiksel olarak daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir (p>.05). Literatürde hala çelişkili sonuçlar bulunmasına rağmen fiziksel performans gelişimleri açısından GC gen polimorfizmlerinin bireylerde ortaya çıkardığı etkileşimlere bağlı olarak kişiselleştirilmiş D vitamini takviyelerinin sportif performans gelişimlerine katkı sağlayabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Studies have shown that there is a significant decrease in muscle strength and endurance performance in athletes with vitamin D deficiency and that this is associated with the deterioration of muscle energy metabolism. Additionally, it has been observed that in athletes taking vitamin D supplements, the occupancy rate of muscle glycogen stores increases and post-training recovery times are shortened. Genetic variants on the GC gene, especially rs2282679 polymorphisms, cause significant differences in circulating 25-hydroxyvitamin D (25(OH)D)levels. It is thought that this variant indirectly affects the vitamin D status of individuals, and therefore muscle function, bone health and exercise adaptation processes. This study aimed to determine the interactions and genotype distributions of GC rs2282679 gene polymorphic variants on anaerobic and aerobic performance development within the framework of a 6-week training program in active adult males. All molecular analyses of oral swab samples taken from participants were performed in collaboration with Damagen Medical Genetics Laboratory. In addition, the Yo-Yo Intermittent Recovery 2 test was applied to the participants to measure aerobic power, anaerobic performance and recovery levels. The obtained data were analyzed using the IBM Statistics 26.0 package program. In the research findings, it was observed that the Yo-Yo IR2 test performances of the AC genotype individuals were statistically higher than the AA genotype participants (p>.05). Although there are still conflicting results in the literature, it is predicted that personalized vitamin D supplements may contribute to the development of athletic performance depending on the interactions that GC gene polymorphisms reveal in individuals in terms of physical performance development.