Van kedilerinin alt üriner sistem hastalıklarında (FLUTD), idrar glikozaminoglikan (GAG) düzeyleri ve ultrasonografik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of urinary glycosaminoglycan (GAG) levels and ultrasonographic findings in lower urinary system diseases (FLUTD) of Van cats
- Tez No: 919873
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Altan Y, Van Kedilerinin Alt Üriner Sistem Hastalıklarında (FLUTD), İdrar Glikozaminoglikan (GAG) Düzeyleri ve Ultrasonografik Bulguların Değerlendirilmesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Veteriner İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Doktora Tezi, Van 2025. Bu çalışma; FLUTD'lu Van kedilerinde, anamnez, klinik muayene, hematolojik, biyokimyasal, idrar analizleri, radyografik ve ultrasonografik muayene bulgularının belirlenmesi ve özellikle idrar GAG düzeyleri ve USG bulgularının hastalığın tanısındaki rolünün belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın hayvan materyalini; FLUTD ön tanısı konulan, toplam 25 adet, kontrol grubunu ise sağlıklı 10 adet Van kedisi olmak üzere toplam 35 adet Van kedisi oluşturdu. Kedilerin detaylı anamnez bilgileri ve genel klinik muayene bulguları kaydedilip değerlendirildi. Hasta grubunun %24'ünde üretral tıkanma olduğu ve bu kedilerin tümünün erkek kedi olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Altan Y. Evaluation of Urinary Glycosaminoglycan (GAG) Levels and Ultrasonographic Findings in Lower Urinary Tract Diseases (FLUTD) in Van Cats, Van Yüzüncü Yıl University, Institute of Health Sciences, Department of Internal Veterinary Medicine, Ph.D. Thesis, Van 2025. This study was conducted to determine the role of urinary GAG levels and ultrasound findings in the diagnosis of FLUTD in Van cats by identifying anamnesis, clinical examination, hematological, biochemical, urinalysis, radiographic, and ultrasonographic examination findings, particularly focusing on urinary GAG levels and USG findings. The animal material of the study consisted of a total of 35 Van cats, with 25 diagnosed with FLUTD and 10 healthy Van cats as the control group. Detailed anamnesis information and general clinical examination findings of the cats were recorded and evaluated. It was determined that 24% of the cats in the patient group had urethral obstruction, and all of these cats were male.