Nakil bekleyen kronik böbrek hastalarında T lenfosit hücre aktivasyonu ile HIF-1α gen ekspresyonu ve protein seviyesinin araştırılması
Assessment of T lymphocyte activation and HIF-1α gene expression and protein levels in patients awaiting organ transplantation
  1. Tez No: 919874
  2. Yazar: BURCU KARAKUŞ TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRİ UÇAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Amaç: Bu çalışmada nakil bekleyen PRA pozitif KBH'larında antikor gelişimiyle ilişkili aktif T lenfosit (%) hücre düzeylerinin ve bu hücrelerde metabolik düzenleyici olarak görev alan HIF-1α gen ekspresyon seviyesinin belirlenmesi amaçlandı. Ayrıca bu hastalarda HIF-1α'nın T hücre aktivasyonu, immünolojik riskler ve klinik sonuçlar ile ilişkisi araştırıldı. Yöntem: Çalışma örneklemi; PRA pozitif KBH'ları (n=20), PRA negatif KBH'ları (n=16) ve kontrol bireylerinden (n=20) oluşmaktadır. Olguların periferik kan örneklerinden, Gerçek Zamanlı Kantitatif PZR ile HIF-1α gen ifade seviyesi ile Akım Sitometri ile aktif T lenfositlerin ekspresyon (%) düzeyleri değerlendirildi. Verilerin analizi IBM SPSS 25.0 programı kullanılarak istatistiki sonuçlar elde edildi Bulgular: Akım Sitometri sonuçlarına göre PRA pozitif KBH'ları ile kontrol grupları arasında CD3+CD25+CD69+HIF-1α+ hücre yüzdelerinin istatistiki bir farklılık gösterdiği (χ² (2) = 7.592, p = .022) belirlendi. PRA Pozitif KBH grubu kendi içerisinde kıyaslandığında PRA Sınıf I & PRA Sınıf II grubuna göre PRA Sınıf I grubunda hücre yüzdeleri anlamlı olarak daha daha yüksek tesbit edildi (p=0.038). Ancak HIF-1α gen ekspresyon seviyelerinde çalışma grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi (χ²(2) = 4.513, p=0.105). Sonuç: Elde edilen veriler, KBH'larında HIF-1α'nın T hücre aktivasyonu ve alloantijenlere karşı gelişen bağışıklık yanıtı ile ilişkili olabileceğini göstermektedir. CD3+CD25+CD69+ aktive T hücrelerinde gözlemlenen HIF-1α artışı, T hücrelerinin fonksiyonunu etkileyerek alloantijenlere karşı daha etkili bir bağışıklık yanıtı oluşturmasına yol açabilir. HIF-1α'nın antikor oluşumu üzerindeki etkisi ve rejeksiyon riskini kontrol etmek için seçici inhibisyonunu hedefleyen terapötik yaklaşımlar, ileriye dönük araştırmaların konusu olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the active T lymphocyte (% cell levels) associated with antibody development and the HIF-1α gene expression levels, which serve as metabolic regulators in these cells, in PRA-positive chronic kidney disease (CKD) patients awaiting transplantation. Additionally, the relationship between HIF-1α, T cell activation, immunological risks, and clinical outcomes was investigated in these patients. Method: The study sample consists of PRA-positive CKD patients (n=20), PRA-negative CKD patients (n=16), and control individuals (n=20). Peripheral blood samples from the subjects were analyzed for HIF-1α gene expression levels using Real-Time Quantitative PCR, and the expression (%) levels of active T lymphocytes were assessed using Flow Cytometry. Data analysis was performed using IBM SPSS 25.0 software to obtain statistical results. Results: According to the Flow Cytometry results, a statistically significant difference was found between the PRA positive CKD patients and the control groups in the percentages of CD3+CD25+CD69+HIF-1α+ cells (χ² (2) = 7.592, p = .022). When the PRA-positive CKD group was compared within itself, the cell percentages were significantly higher in the PRA Class I group compared to the PRA Class I & PRA Class II group (p=0.038). However, no statistically significant difference was observed in the HIF-1α gene expression levels between the study groups (χ²(2) = 4.513, p=0.105). Conclusion: The obtained data suggest that HIF-1α in CKD may be associated with T cell activation and the immune response developed against alloantigens. The observed increase in HIF-1α in CD3+CD25+CD69+ activated T cells may affect T cell function, leading to a more effective immune response against alloantigens. Therapeutic approaches targeting selective inhibition of HIF-1α to control its effect on antibody formation and rejection risk may be the subject of future research.