Analysis of system drought using stochastic methods for manitoba hydro
Manitoba hydro için sistem kuraklığının stokastik yöntemlerle analizi
  1. Tez No: 919877
  2. Yazar: BERTUĞ AKINTUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PETER RASMUSSEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Manitoba
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Kaynakları Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik–Hidroloji ve Su Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Stokastik zaman serisi modelleri, büyük ölçekli su kaynakları sisteminin analizinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Stokastik yaklaşımda, çok yıllı kuraklıklar gibi karmaşık olayların analizi için sentetik akış senaryoları oluşturulur ve kullanılır. Bu tür analizlerden çıkarılan sonuçlar, yalnızca temel alınan zaman serisi modelinin akışların doğal değişkenliğini gerçekçi bir şekilde temsil ettiği ölçüde makuldür. Geleneksel olarak, hidrologlar, yıllık akışları tanımlamak için Otoregresif Hareketli Ortalama (ARMA) modellerini tercih etmişlerdir. Bu araştırma projesinde, geleneksel ARMA modellerine alternatif olarak Markov-Switching (MS) modeli (Hidden-Markov modeli olarak da adlandırılır) adı verilen bir model sınıfı sunulmaktadır. Bu modelin altında yatan temel varsayım, sınırlı sayıda akışın rejiminin mevcut olduğu ve her akış yılının bu rejimlerden birine ait olarak sınıflandırılabileceğidir. Rejimlerin kalıcılığı ve rejimler arasındaki geçiş, bir Markov zinciri ile tanımlanır. Her rejim içinde, yıllık akışların rejime bağlı ortalama ve varyansla normal bir dağılım izlediği varsayılır. Bu modelin basitliği, momentler, otokorelasyon ve çapraz korelasyon gibi bir dizi model özelliğinin analitik olarak türetilmesini mümkün kılar. Model tahmini, Beklenti Maksimizasyonu (EM) algoritması kullanılarak uygulanan maksimum olabilirlik yöntemi ile mümkündür. Model parametrelerindeki belirsizlik, Markov Zinciri Monte Carlo (MCMC) yöntemleri kullanılarak Bayes çıkarımı yoluyla değerlendirilebilir. Bu araştırma projesinde, MS Modeli kullanılarak oluşturulan daha yüksek seviyeli akışları daha düşük seviyeli akışlara ayırmak için bir Markov-Switching ayrıştırma (MSD) modeli de önerilmiştir. MSD modeli, belirli bir yıl için hem üst düzey hem de alt düzey değişkenler normal dağılımlardan üretildiğinden, toplamsallık özelliğini korur. Manitoba Hydro'nun sistemine 2 durumlu MS ve MSD modelleri, birlikte uygulanmış ve sistem kuraklığının analizinde parametre ve eksik veri belirsizliği tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Stochastic time series models are commonly used in the analysis of large-scale water resources systems. In the stochastic approach, synthetic flow scenarios are generated and used for the analysis of complex events such as multi-year droughts. Conclusions drawn from such analysis are only plausible to the extent that the underlying time series model realistically represents the natural variability of flows. Traditionally, hydrologists have favoured Autoregressive Moving Average (ARMA) models to describe annual flows. In this research, a class of model called Markov-Switching (MS) model (also referred to as a Hidden Markov model) is presented as an alternative to conventional ARMA models. The basic assumption underlaying this model is that a limited number of flow regimes exist and that each flow year can be classified as belonging to one of these regimes. The presence of and switching between regimes is described by a Markov chain. Within each regime, it is assumed that annual flows follow a normal distribution with mean and variance that depend on the regime. The simplicity of this model makes it possible to derive a number of model characteristics analytically such as moments, autocorrelation, and crosscorrelation. Model estimates is possible with the maximum likelihood method implemented using the Expectation Maximization (EM) algorithm. The uncertainty in the model parameters can be assessed through Bayesian inference using Markov Chain Monte Carlo (MCMC) methods. A Markov-Switching disaggregation (MSD) model is also proposed in this research project to disaggregate higher-level flows generated using the MS model into lower-level flows. The MSD model preserves the additivity property because for a given year both the higher-level and lower-level variables are generated from normal distributions. The 2-state MS and MSD models are applied to Mantiba hydro's system along with more conventional first order autoregressive and disaggregation models and parameter and missing data uncertainty are identified in the analysis of system drought.