The geopolitics of energy security: Exploring the Eu-Russian energy dialogue from a constructivist perspective
Enerji güvenliğinin jeopolitiği: Ab-Rusya enerji diyaloğunu yapısalcı bir perspektiften incelemek
- Tez No: 919878
- Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN HEDLUND
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Energy, Political Science, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Uppsala Universitet
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avrasya Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tez, AB-Rusya enerji ilişkilerini yapısalcı bir perspektiften ele alarak, genellikle maddi çıkarlar ve ekonomik faydalar üzerine yoğunlaşan realist ve liberal kurumsalcı yaklaşımlara meydan okumaktadır. Çalışma, enerji güvenliğinin sadece kaynak tedariki ve piyasa yapılarıyla sınırlı olmadığını, aynı zamanda kimlik, algılar ve siyasi anlatılar tarafından şekillendiğini öne sürmektedir. Araştırma, AB'nin Rusya'nın güvenilirliği konusundaki endişeleri ile Rusya'nın kendisini bir“enerji süper gücü”olarak konumlandırma çabaları arasındaki temel gerilimleri ele almaktadır. 2006 ve 2009 Ukrayna gaz krizleri ile 2008 Rusya-Gürcistan Savaşı gibi vaka analizleri, jeopolitik çatışmaların karşılıklı güvensizliği nasıl pekiştirdiğini göstermektedir. Ayrıca, Nord Stream, South Stream ve Nabucco gibi boru hattı projeleri incelenerek, enerji politikalarının ekonomik gerekçelerden ziyade siyasi dinamiklerle şekillendiği ortaya konulmaktadır. Yapısalcı bir bakış açısıyla, tez, AB-Rusya enerji diyaloğunun öznel algılar ve tarihsel deneyimler tarafından derinden etkilendiğini ve bunun bir“enerji güvenliği ikilemi”yarattığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, tarafların karşılıklı güvensizlikleri aşarak enerji güvenliği konusunda ortak bir anlayış geliştirmemeleri halinde, enerji diyaloğunun gergin ve politize olmaya devam edeceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the EU-Russian energy relations through a constructivist perspective, challenging the traditional realist and liberal institutionalist approaches that focus mainly on material interests and economic benefits. It argues that energy security is not only about resource supply and market structures but also about identity, perceptions, and political narratives. The study highlights how the EU and Russia continuously construct and reconstruct their identities and interests in the energy dialogue, shaping their interactions over time. The research explores key tensions in the energy relationship, such as the EU's concerns over Russia's reliability as a supplier and Russia's ambitions to assert itself as an“energy superpower.”Case studies like the Ukrainian gas crises (2006 and 2009) and the Russo-Georgian War (2008) illustrate how geopolitical conflicts reinforce mutual distrust. Additionally, pipeline projects like Nord Stream, South Stream, and Nabucco are analyzed to demonstrate how energy policies are driven by political considerations rather than pure economic rationale. By applying a constructivist lens, the thesis reveals that the EU-Russia energy dialogue is deeply influenced by subjective perceptions and historical experiences, leading to an“energy security dilemma.”Ultimately, it argues that unless both parties overcome mutual suspicions and develop a shared understanding of energy security, the dialogue will remain strained and politicized.