Yerli turistlerin yöresel yiyeceklere yönelik duygusal değer algısının tekrar ziyaret etme niyetine etkisi: Giresun ili örneği
The Effect of local tourists' emotional value perception towards local foods on their intention to visit again: The Example of
- Tez No: 919882
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmadaki temel amaç; Giresun ilinin, yerli turistlerin yöresel yiyeceklere yönelik duygusal değer algısının, tekrar ziyaret etme niyetine etkisini ölçmektir. Bu amaç doğrultusunda ilgili literatür incelenerek bir model oluşturulmuş ve araştırma hipotezleri geliştirilmiştir. Araştırma evreni, 2023 yılı Ocak ve Aralık ayları arasında Giresun İlini ziyaret eden yerli turistlerden oluşmaktadır. Katılımcıların belirlenmesinde kolayda örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada veri toplama tekniği olarak anket kullanılmıştır. Toplamda 612 anket uygulanmış, eksik veri içeren formlar çıkarıldıktan sonra 500 kullanılabilir anket formu analiz edilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programında; frekans analizi, güvenirlik analizi, faktör analizi, t testi, ANOVA, korelasyon analizi, regresyon analizi yapılarak hipotezler değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda, araştırmanın temel sorusu olan turistlerdeki yöresel yiyeceklere yönelik duygusal değer algısının tekrar ziyaret etme niyetine etkisinin pozitif yönde olduğuna ulaşılmıştır. Araştırmada katılımcıların demografik özellikleri ile duygusal değer algıları arasındaki farklar incelenmiştir. Yaş, medeni durum ve aylık gelire göre duygusal değer algısının farklılık gösterdiği görülmüştür. Katılımcıların duygusal değer algısı üzerinde demografik özelliklerden başka bir fark görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is; To measure the effect of local tourists' emotional value perception of local foods in Giresun province on their intention to revisit. For this purpose, a model was created by examining the relevant literature and research hypotheses were developed. The research population consists of domestic tourists who visited Giresun Province between January and December 2023. Convenience sampling method was preferred to determine the participants. A survey was used as the data collection technique in the study. A total of 612 surveys were administered, and 500 usable survey forms were analyzed after forms containing missing data were removed. The data obtained is in the SPSS program; Hypotheses were evaluated by frequency analysis, reliability analysis, factor analysis, t test, ANOVA, correlation analysis and regression analysis. As a result of the study, it was found that the effect of tourists' emotional value perception of local foods on their intention to revisit, which is the main question of the research, was found to be positive. In the study, the differences between the demographic characteristics of the participants and their emotional value perceptions were examined. It has been observed that the perception of emotional value varies according to age, marital status and monthly income. No difference was observed in the participants' perception of emotional value other than demographic characteristics.