Karadeniz mutfağında yerelliğin gastronomi tutumu ve yerel yiyecek satın alma niyetine etkisi: Yerel yiyeceklere ilginin düzenleyici rolü
The effect of locality on gastronomy attitude and local food purchase intention in black sea cuisine: The moderating role of interest in local food
- Tez No: 966879
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yerel yiyecekler, bir bölgenin kültürel kimliğini ve turistik çekiciliğini güçlendiren önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle, turistlerin yerel yiyeceklere yönelik tutumlarını ve satın alma niyetlerini etkileyen faktörlerin anlaşılması hem destinasyon pazarlaması hem de bölgesel kalkınma açısından büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı, yerelliğe ait üç boyutun (dikkat çekme, karşı çıkma ve toplumsallaştırma) gastronomi tutumu üzerindeki etkisini ve gastronomi tutumunun yerel yiyecek satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca dikkat çekme, karşı çıkma ve toplumsallaştırmanın gastronomi tutumu ve yerel yiyecek satın alma niyeti arasında düzenleyici etkisi değerlendirilmektedir. Bu amaçla, Karadeniz Bölgesini en az bir kez ziyaret etmiş 18 yaş ve üzeri 422 yerli ve yabancı turistlerden yüz yüze anketler yoluyla veriler toplanmıştır. Veriler basit tesadüfi örneklem metodu kullanılarak toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Local foods are one of the important elements that strengthen the cultural identity and touristic attractiveness of a region. Therefore, understanding the factors that affect tourists' attitudes and purchase intentions towards local foods is of great importance in terms of both destination marketing and regional development. This research aims to examine the effects of three dimensions of locality (lionization, opposition, and communalization) on gastronomic attitude and the effect of gastronomic attitude on local food purchase intention. In addition, the moderating effects of lionization, opposition, and communalization between gastronomic attitude and local food purchase intention are evaluated. For this purpose, data were collected from 422 local and foreign tourists aged 18 and over who visited the Black Sea Region at least once through face-to-face surveys. The data were collected using the simple random sampling method.