Mimari tasarımda BIM ve parametrik tasarım etkileşimi
Interaction of BIM and parametric design in architectural design
- Tez No: 919883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELAHATTİN ERSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık ve Yapılı Çevrenin Yenilenmesi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Zaman içerisinde teknolojide yaşanan gelişmelerle beraber tasarım ve inşa süreçlerinde BIM (Yapı Bilgi Modellemesi), geleneksel yöntemlerin yerini hızla alarak vazgeçilmez bir çalışma anlayışı haline gelmiştir. BIM, tasarlanan bir yapının henüz yapım aşamasına geçilmeden dijital temsilini oluşturarak tasarım, inşaat ve işletme süreçlerini kolaylaştıran bir yaklaşım sunar. Bir stil ve araç olarak literatürde farklı kabuller gören parametrik tasarım ise geometrik algoritmalar ve değişkenler kullanarak en uygun tasarımı elde edene kadar alternatifler üretmemizi ve çeşitli ihtimalleri hızla eleyerek dinamik, esnek ve optimize bir tasarıma ulaşmamızı sağlar. BIM, sunduğu detaylı verileri içeren 3D modelleme yetenekleri ile tasarım sürecinde mimarların hızlı ve etkili bir şekilde bilgi paylaşımında bulunmalarını ve paydaşlarla iş birliği yapmalarını sağlarken, ilişkisel düşünmeye dayalı bir tasarım sistemi olan parametrik tasarım da birbirinin varyasyonlarından oluşan bir çözüm kümesi oluşturma ve bu kümedeki alternatifleri analiz ederek hızla revize etme imkânı sunarak mimari tasarım kararlarının daha hızlı ve doğru bir şekilde alınmasını sağlar. BIM ve parametrik tasarımın sunduğu bu avantajlar, bir araya geldiğinde karmaşık sistemlere sahip yapıları tasarlamak, üretmek ve yönetmek daha kolay hale gelmiştir. Bu tez kapsamında, BIM platform ve ortamlarını ve parametrik tasarım araçlarını aktif olarak kullanan bir ofis olan Melike Altınışık Architects'in (MAA) mimari projelerinden seçilen örnek projeler üzerinden BIM ve parametrik tasarımın mimarlık ofisleri tarafından nasıl kullanıldığı ve iki sistemin birbirine nasıl ve nerede entegre olarak iş birliği ve iletişimi kolaylaştırdığı araştırılmıştır. Böylece BIM ve parametrik tasarımın, tasarım sürecindeki ve sonrasındaki etkileşimini, rolünü, avantajlarını ve dezavantajları tartışılacaktır. Mimarlar, mühendisler, inşaat şirketleri ve diğer ilgili paydaşlar için BIM ve parametrik tasarımın etkileşimi konusunda kapsamlı bir kaynak haline gelmesi öngörülen bu tezde son olarak, detaylıca irdelenen BIM ve parametrik tasarımın tarihsel olarak bir arada akışına dair veriler bir arada değerlendirilerek farklı yorum ve sonuçlara varılarak gelecekteki araştırmalar ve uygulamalara rehberlik etmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Over time, with the developments in technology, BIM (Building Information Modeling) has rapidly replaced traditional methods in the design and construction processes and has become an indispensable working approach. BIM offers an approach that facilitates design, construction and operation processes by creating a digital representation of a designed structure before it is even in the construction phase. Parametric design, which is accepted differently in the literature as a style and tool, allows us to produce alternatives until we obtain the most suitable design using geometric algorithms and variables and to reach a dynamic, flexible and optimized design by quickly eliminating various possibilities. BIM, with its 3D modeling capabilities that include detailed data, allows architects to share information quickly and effectively and collaborate with stakeholders during the design process, while parametric design, which is a design system based on relational thinking, allows architectural design decisions to be made faster and more accurately by creating a solution set consisting of variations of each other and analyzing and quickly revising the alternatives in this set. When these advantages offered by BIM and parametric design come together, it has become easier to design, produce and manage structures with complex systems. Within the scope of this thesis, how BIM and parametric design are used by architectural offices and how and where the two systems are integrated to facilitate collaboration and communication through selected sample projects from the architectural projects of Melike Altınisik Architects (MAA), an office that actively uses BIM platforms and environments and parametric design tools, will be investigated. Thus, the interaction, role, advantages and disadvantages of BIM and parametric design during and after the design process have been discussed. In this thesis, which is expected to become a comprehensive resource on the interaction of BIM and parametric design for architects, engineers, construction companies and other relevant stakeholders, finally, the data on the historical flow of BIM and parametric design, which are examined in detail, are evaluated together and different interpretations and conclusions are reached, and it is aimed to guide future research and applications.