Yapısal ve tematik açıdan Güven Ruran romancılığı ve hikayeciliği
Güven Turan's noveling and storywriting from structural and thematic terms
  1. Tez No: 919884
  2. Yazar: DİĞDEM YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SONER AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Güven Turan, 1960-1980 kuşağının çağdaş yazarları arasında yer alır. İlk eserlerini vermeye başladığı 1970'lerden itibaren gerek tema gerek biçim arayışı içerisinde olan yazar, çağdaşlarından farklı biçimde ağırlıklı olarak bireyin yalnızlık, cinsellik, aşk vb. ontolojik problemlerini eserlerinde konu edinmiştir. Takipçisi olduğu başta Amerikan edebiyatı olmak üzere İngiliz edebiyatı, İspanyol edebiyatının başat eserlerinin etkisinde kalan sanatçı, bireyin temel ontolojik problemlerini çeşitli romanlarında ele almıştır. 1979 Türk Dil Kurumu Ödülü'ne layık görüldüğü Dalyan eseriyle roman yazarlığına başlamıştır. Dalyan romanının ardından bugüne kadar üç roman, iki hikâye kitabı kaleme almıştır. Sanatçının eserleri ve hayatına dair literatür taramalarında kendisi ile ilgili çok fazla çalışma olmadığı tespit edilmiştir. Az sayıdaki çalışmalardan birisi Ayşe Seferoğlu'nun“1960 Kuşağı Şairlerinden Güven Turan'ın Poetikası: Yapı, İzlek ve İçerik”adlı tezidir. Bizim çalışmamızda ise bu tezden farklı olarak sanatçının hikâye ve romanlarının tematik yönüne ağırlık verilmiştir. Çalışmaya, Güven Turan'ın hikâye ve romanlarının ilk okumaları ile başlanmıştır. İlk okumalar neticesinde eserlerde yalnızlık, cinsellik, kadın gibi temaların ön plana çıktığı tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu çalışmada Güven Turan'ın hikâye ve romanları mevzu bahis temalar ekseninde değerlendirilmeye tabi tutulacaktır. Yine bu temaların yazarın poetikasının oluşumunda nasıl bir yeri olduğu tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Güven Turan is among the contemporary writers of the 1960-1980 generation. Since the 1970s, when he started writing his first works, the writer, who has been searching for both theme and form, has, unlike his contemporaries, mainly addressed the ontological problems of the individual such as loneliness, sexuality, love, etc. in his works. The artist, who was influenced by the leading works of English and Spanish literature, especially American literature, which he followed, has addressed the basic ontological problems of the individual in his various novels. He began his novel writing career with the novel Dalyan, which would be deemed worthy of the 1979 Turkish Language Association Award. Following the novel Dalyan, he has written three novels and two story books to date. In literature reviews on the artist's works and life, it has been determined that there are not many studies on him. One of the few studies is Ayşe Seferoğlu's work titled“The Poetics of Güven Turan, a Poet of the 1960 Generation: Structure, Theme and Content.”Our study, unlike this study, focuses on the thematic aspects of the artist's stories and novels. The study was started with the first readings of Güven Turan's stories and novels. And as a result of the first readings, it was determined that themes such as loneliness, sexuality and women came to the fore in the works. Therefore, in this study, Güven Turan's stories and novels will be evaluated in terms of the mentioned themes. Again, it will be determined what place these themes have in the formation of the author's poetics.