15-22 yaş grubundaki askeri okul öğrencilerinin motorik ve mesleki performans testleri arasındaki ilişkiler
  1. Tez No: 9200
  2. Yazar: ŞERAFETTİN SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmada, bir askeri ortaöğretim kurumu (B Askeri Kaynak) e bu okulun devamı olan askeri yüksek öğretim kurumunda Bede Eğitimi ve Spor faaliyetlerinin değerlendirilmesi amacıyla, uygulanan mesleki ve motorik testlerde elde edilen performans, bir diğer askeri ortaöğretim kurumunda uygulanan (A Askeri Kaynak) ve sivil ortaöğretim kurumunda uygulanan benzer testlerde elde edilen değerlerle mukayese edilerek; a. Askeri Kurumlarda uygulanmakta olan motorik ve mesleki testler arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmış ve Barfiksle Sınav, Mekik ile 100 metre, Mekik ile Sınav, 1500 metre ile 00 metre, Çeviklik ile 3000 metre ve Yüzme testi performansları rasında çok kuvvetli olmayan doğrusal bir ilişki saptanmıştır. b. öğrencilerin Ağırlık ve Boyları ile motorik ve mesleki testlerde gösterdikleri performans arasında ilişki olup olmadığı araştırılmış ve öğrencilerin ağırlıkları ile Mekik esti performansları, Boyları ile 100 metre testi performansları arasında çok kuvvetli olmayan doğrusal bir ilişki saptanmıştır. c. îki ayrı askeri ortaöğretim kurumu (15-18 yaş grubu) öğrencilerinin motorik testlerdeki performans düzeyleri arasında bir ilişki olup olmadığı araştırılmış ve her iki kurum öğrencilerinin testlerde gösterdikleri ortalama performansları arasında önemli bir farklılıkla gözlenmemiş, Ancak A askeri kaynakta, B askeri kaynakta öğrenci performanslarının birbirine yakın olduğu gözlenmiştir. d. Askeri Yüksek öğretim Kurumunda uygulanmakta olan mesleki testlerin kurumun genel ve özel amaçlarına uygun olarak seçilip seçilmediği hususu araştırılmış, öğrencilerin ortalama performans-. arının yeterli düzeyde olduğu belirlenmiş ancak yaş gruplarına göre testlerin zorluklarının orantılı bir şekilde artmadığı saplanmıştır. Askeri Ortaöğretim ve Yüksek Öğretim kurumlarında (15-22 yaş grubu) öğrencilerin testlerde göstermiş oldukları performansın yaş grubu ile birlikte artıp artmadığı hususu incelenmiş ve öğrenci yaş grupları ile testlerde gösterdikleri performans arasında doğrusal bir ilişki olduğu saptanmıştır. f. Askeri Yüksek öğretim Kurumuna Askeri ve Sivil kaynaktan ılınan Öğrencilerin performansları arasında bir fark olup olmadığı incelenmiş ve başlangıçta askeri kaynaklı öğrencilerin sivil kay- naklılara kıyasla çok daha yüksek performansa sahip oldukları, daha sonraki yıllarda uygulanan eğitimler sayesinde bu farkın giderek azaldığı ve ikinci yıl sonundan itibaren her iki kaynaktan 113alınan öğrencilerin performans bakımından birbirine eşit duruma sidikleri saptanmıştır. g. Sivil ve Askeri Ortaöğretim Kurumları öğrencilerinin motorik testlerdeki performansları arasında fark olup olmadığı ince- 2nmiş ve Askeri kaynaklı öğrencilerin uygulanan tüm motorik testlerde sivil kaynaklı öğrencilerden çok yüksek performans gösterdikleri saptanmıştır. Bu konulara ilave olarak, Askeri Yüksek öğretim Kurumunda uygulanan mesleki testleri değerlendirmede kullanılan barajların, kulun amaçları ile öğrenci performansına uyumlu olup olmadığı hususu araştırılmış ve değerlendirme amacı ile kullanılan not barajlarının öğrenci performansı ile uyumlu olmadığı sonucuna varılmıştır.. 114
Özet (Çeviri)
In this study we tried to evaluate the performance of the sportive activities in a military Lycee (B school) and its continious Military Academy. For this Purpose, the performance resulted from the applied profession and motoric tests in B school are compared with the same tests applied in another military Lycee (A school) and Civilian Lycee a. A comparison is made between the motoric & profession tests employed in military schools to see that whether there is a releation. There realized low level lineer relation between push up/pull-up, situp/100 meters, situp/puss-up, 1500 meters/100 meters, swiftness/3000 meters and swimming/swiftness b. A comparison is made between student's weight&height and motoric & profession tests to see that whether there is a releation. Also there is low level lineer relation between height/100 meters and weight/situp. c. Another comparison is made between two military school's students' performance of motoric test (age group 15-18) to see that whether there is a releation. The result is that there is no considerable difference between these two groups performances. While B School's students' performances were homogenious, A School's students performances were highly distributed. d. The approprateness of profession tests to special intend for association in Military Academy was researcher dedected that, the students performance are enough but unfortunately dedected that the difficultes of the tests does not increase according to age with proportional. e. Whether increasing or not of students performance between age groups was reserched and the lineer releation was observed with age in Military Lycee and Academy. f. The difference in performance between civil sourced students and Military Sourced Students in Military Academy, The big differences was observed at the beginning but this differences was decreased with appropriate education. Observed that there is no performance difference between this two group at end of second year. g. Civil Lycee & Military Lycee students were tested in motoric test and observed that Military Lycee students has more performance than Civil Lycee students. 115Adding to above; The Limits which are used to appraise of the profession tests in Military Academy was observed according to appropriate of school intends and students performance dedected that there is no appropriateness between limits of profession tests and students performance. 116