Düşük ve yüksek doz in vivo selenyum uygulamalarının comet, sitogenetik ve biyokimyasal analizlerle belirlenen toksisite profili
Toxicity profile of low and high dose in vivo selenium applications determined by comet, cytogenetic and biochemical analyses
- Tez No: 919905
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, farklı dozlarda selenyumun Allium cepa L.'de indüklediği fizyolojik, sitogenetik, biyokimyasal ve anatomik hasarlar araştırılmıştır. Fizyolojik parametre olarak çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu ve ağırlık kazanımı; genotoksisite parametresi olarak mikronükleus sıklığı, mitotik indeks ve kromozomal hasarlar; biyokimyasal parametre olarak da malondialdehit, süperoksit dismutaz ve katalaz enzim aktiviteleri ele alınmıştır. Selenyum uygulaması ile çimlenme yüzdesi, kök uzunluğu, ağırlık kazanımı ve mitotik indeks oranlarının azaldığı, mikronukleus sıklığı ve kromozomal hasarların ise arttığı tespit edilmiştir. En belirgin toksik etki 50 µM Se uygulanan grupta gözlenmiştir. Mikroskobik incelemeler sonucunda selenyumun teşvik ettiği kromozomal hasarlar olarak yapışkan kromozom, vagrant kromozom, kromatinin eşit olmayan dağılımı, fragment ve köprü anormallikleri belirlenmiştir. Selenyum uygulaması kromozomal hasarlar içerisinde en yüksek düzeyde yapışkan kromozom oluşumunu indüklerken, en düşük düzeyde köprü oluşumunu indüklemiştir. Ayrıca selenyum uygulaması kök ucu meristematik hücrelerinde epidermis hücre hasarı, yassılaşmış hücre çekirdeği, korteks hücre çeperinde kalınlaşma ve belirgin olmayan iletim doku şeklinde anatomik hasarlara neden olmuştur. Sonuç olarak selenyumun A. cepa'da farklı parametrelerde ciddi toksik etkilere neden olduğu, bu etkinin de doza bağlı olarak arttığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, physiologic, cytogenetic, biochemical and anatomical damages induced by different doses of selenium in Allium cepa L. were investigated. Germination percentage, root length and weight gain as physiological parameters; micronucleus frequency, mitotic index and chromosomal damages as genotoxicity parameters; malondialdehyde, superoxide dismutase, catalase levels as biochemical parameters were investigated. It was found that germination percentage, root length, weight gain and mitotic index rates decreased, while micronucleus frequency and chromosomal damages increased with selenium application. The most pronounced toxic effect was observed in the group treated with 50 µM Se. As a result of microscopic examinations, chromosomal damages promoted by selenium were determined as sticky chromosome, vagrant chromosome, unequal distribution of chromatin, fragment and bridge. Selenium application induced the highest level of sticky chromosome formation and the lowest level of bridge formation among chromosomal damages. In addition, selenium application caused anatomical damages in the form of epidermis cell damage, flattened cell nucleus, thickening of the cortex cell wall and unclear conduction tissue in root tip meristematic cells. As a result, it was determined that selenium caused serious toxic effects in A. cepa in different parameters and this effect was dose-dependent.