Gebelerin prenatal bağlanma düzeyleri ile çocuklukta algıladıkları ebeveyn kabulü veya reddi arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın aracı rolü
The mediating role of mindful awareness in the relationship between pregnant women's prenatal attachment levels and their perceived parental acceptance or rejection in childhood
- Tez No: 919920
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2. ve 3. trimester dönemde olan gebelerin kendi çocukluklarında algıladıkları ebeveyn kabulü veya reddinin doğum öncesi dönemde bebeklerine bağlanma düzeyi üzerindeki etkisini araştırmak ve bu ilişkide bilinçli farkındalığın rolünü incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin Kadın Hastalıkları ve Doğum, Gebe ve Perinatoloji Polikliniklerine başvuran 306 katılımcı gebe oluşturmuştur. Çalışmanın verileri Demografik Bilgi Formu, Prenatal Bağlanma Ölçeği, Yetişkin Ebeveyn Kabul Red Ölçeği-Anne/Baba Kısa Formu ve Bilinçli Farkındalık Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama ve aracılık modeline uygun olarak tasarlanmıştır. Verilerin analizinde parametrik testlerden yararlanılmış olup analizlerde Tek Yönlü ANOVA testi kullanılmıştır. Ölçek puanları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla ise Pearson Korelasyon katsayısından yararlanılmıştır. Prenatal bağlanma ile ebeveyn kabul-red algısı arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın rolü incelenirken ise yol analizinden faydalanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, hem anne hem de baba reddinin prenatal bağlanmayı doğrudan etkilediği, bilinçli farkındalığın prenatal bağlanma üzerinde etkisi olduğu, ebeveyn reddinin ise bilinçli farkındalık üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Ancak, prenatal bağlanma ile ebeveyn reddi arasındaki ilişkide bilinçli farkındalığın bir rolü olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Yani ebeveyn reddi prenatal bağlanmayı doğrudan etkilerken, bilinçli farkındalığın rolünün bu etkiyi ortadan kaldırdığı bulunmuştur. Araştırma bulguları literatür doğrultusunda tartışılmış, yorumlanmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of perceived parental acceptance or rejection in childhood of pregnant women in the 2nd and 3rd trimesters on the level of attachment to their babies in the prenatal period and to examine the role of mindful awareness in this relationship. The study group consisted of 306 pregnant participants who applied to the Gynecology and Obstetrics, Pregnancy and Perinatology Polyclinics of Samsun Ondokuz Mayıs University Health Application and Research Center. The data of the study were collected using the Demographic Information Form, Prenatal Attachment Scale, Adult Parental Acceptance Rejection Scale-Mother/Father Short Form and Mindful Awareness Scale. The research was designed in accordance with the relational screening and mediation model in quantitative research methods. Parametric tests were used in the analysis of the data and One-Way ANOVA test was used in the analyses. Pearson Correlation coefficient was used to determine the relationship between scale scores. Path analysis was used to examine the role of mindful awareness in the relationship between prenatal attachment and perception of parental acceptance-rejection. According to the findings obtained from the research, it was seen that both maternal and paternal rejection directly affected prenatal attachment, mindful awareness had an effect on prenatal attachment, and parental rejection had an effect on mindful awareness. However, it was concluded that mindful awareness did not play a role in the relationship between prenatal attachment and parental rejection. In other words, while parental rejection directly affected prenatal attachment, the role of mindful awareness was found to eliminate this effect. The research findings were discussed, interpreted and suggestions were made in line with the literature.