Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi 2010-2011 ilk altı ay antibiyotik tüketim indeksi
Dicle University Medical Faculty Hospital Antibiotic Consumption Index in first six months of 2010-2011
  1. Tez No: 452962
  2. Yazar: İNŞA GÜL EKİZ İŞCANLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ÇELEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada 2010 ve 2011 yıllarındaki ilk altı aylık süre boyunca çocuk klinikleri ve çocuk cerrahisi hariç olmak üzere Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde bulunan kliniklerde yatan hastalar çalışmaya dahil edildi. Bu tezde amaç, hastanemizin antibiyotik tüketim indeksini hesaplamaktır. Bu hesaplama Dünya Sağlık Örgütü tarafından önerilen ?Antibiyotik Tüketim İndeksi? (ATİ)=Toplam Gün-Doz (TGD)/ Yatış-Gün (YG)*100 ile hesaplandı.Dicle Üniversitesi Hastanesinin bütün kliniklerindeki 2010 yılının ilk altı ayındaki antibiyotik kullanım indeksi hesaplandı. Daha sonra da 2011 yılının ilk altı ayının antibiyotik kullanım indeksi hesaplandı ve karşılaştırıldı.ATİ değerleri 2010 ilk altı aylık dönemde Hepatoloji Kliniğinde 106,61 TGD/100YG, Hepatoloji YB Kliniğinde 68,45 TGD/100YG, Dermatoloji kliniğinde 136,1 TGD/100YG, Göğüs Hastalılıkları YB kliniğinde 127,23, TGD/100YG, Göğüs Hastalılıkları kliniğinde 114,61 TGD/100YG, Nöroloji YB kliniğinde 67,99 TGD/100YG, Nöroloji kliniğinde 61,96 TGD/100YG, FTR Kliniğinde 75,19 TGD/100YG, Gastroloji kliniğinde 81,48 TGD/100YG, Gastroloji YB kliniğinde 122,56 TGD/100YG, Hematoloji kliniğinde 163,68 TGD/100YG, Hematoloji YB kliniğinde 129,8 TGD/100YG, Nefroloji kliniğinde 73,07 TGD/100YG, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğinde 147,27 TGD/100YG, Endokrinoloji YB Kliniğinde 113,85 TGD/100YG, Endokrinoloji Kliniğinde 115,99 TGD/100YG, Kadın Doğum Kliniğinde 79,76 TGD/100YG, Göğüs Cerrahi kliniğinde 76,15 TGD/100YG, Göğüs Cerrahi YB kliniğinde 79,82 TGD/100YG, Göz kliniğinde 58,19 TGD/100YG Ortopedi kliniğinde 44,88 TGD/100YG, KBB kliniğinde 51,72 TGD/100YG, Üroloji kliniğinde 75,17 TGD/100YG, Nöroşirurji kliniğinde 46,82 TGD/100YG, Nöroşirurji YB kliniğinde 112,62 TGD/100YG, Genel Cerrahi Kliniğinde 88,89 TGD/100YG Genel Cerrahi YB kliniğinde 173 TGD/100YG, Reanimasyon kliniğinde 118,28 TGD/100YG, Plastik ve Rekonstriktif Cerrahi kliniğinde 79,92 TGD/100YG, Yanık kliniğinde 49,97 TGD/100YG, Yanık YB kliniğinde 78,02 TGD/100YG, Tıbbi Onkoloji kliniğinde 102,61 TGD/100YG, Kalp Damar Cerrahi kliniğinde 64,86 TGD/100YG, Kardioloji kliniğinde 114,92 TGD/100YG ve Kardioloji YB kliniğinde 121,14 TGD/100YG olarak bulundu.ATİ değerleri 2011 ilk altı aylık dönemde ise Hepatoloji Kliniğinde 96,73 TGD/100YG, Hepatoloji YB Kliniğinde 84,43 TGD/100YG, Dermatoloji kliniğinde 130,39 TGD/100YG, Göğüs Hastalılıklarında 119,64 TGD/100YG, Göğüs Hastalılıkları YB kliniğinde 130,74 TGD/100YG, Nöroloji YB kliniğinde 79,54 TGD/100YG, Nöroloji kliniğinde 61,88 TGD/100YG, FTR kliniğinde 60,9 TGD/100YG, Gastroloji kliniğinde 86,98 TGD/100YG, Gastroloji YB kliniğinde 93,24 TGD/100YG, Hemotoloji YB kliniğinde 111,96 TGD/100YG, Hemotoloji kliniğinde 166,49 TGD/100YG, Nefroloji kliniğinde 66,54 TGD/100YG, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji kliniğinde 121,47 TGD/100YG, Endokrinoloji YB Kliniğinde 117,29 TGD/100YG, Endokrinoloji Kliniğinde 108,87 TGD/100YG, Kadın Doğum Kliniğinde 74,29 TGD/100YG, Göğüs Cerrahi kliniğinde 63,3 TGD/100YG, Göğüs Cerrahi YB kliniğinde 63,77 TGD/100YG, Göz kliniğinde 62,04 TGD/100YG, Ortopedi Kliniğinde 76,8 TGD/100YG, KBB kliniğinde 74,22 TGD/100YG, Nöroşirurji kliniğinde 83,96 TGD/100YG, Nöroşirurji YB kliniğinde 98,78 TGD/100YG, Genel Cerrahi kliniğinde 89,11 TGD/100YG, Üroloji kliniği 64,19 TGD/100YG, Genel Cerrahi YB kliniğinde 167,89 TGD/100YG, Reanimasyon YB kliniğinde 133,89 TGD/100YG, Plastik ve Rekonstriktif Cerrahi kliniğinde 58,79 TGD/100YG, Yanık kliniğinde 59,68 TGD/100YG, Yanık YB kliniğinde 70,12 TGD/100YG, Tıbbi Onkoloji kliniğinde 122,67 TGD/100YG, Kalp Damar Cerrahi kliniğinde 87,81 TGD/100YG, Kardioloji kliniğinde 66,4 TGD/100YG ve Kardioloji YB kliniğinde 126,16 TGD/100YG bulundu.2010 yılındaki ATİ değeri 94,63, 2011 yılındaki ATİ değeri ise 93,74 idi. 2010 ve 2011 yılları arasında ATİ değeri ve maliyet açısından anlamlı bir fark olmadığı görüldü. Ancak bazı klinikler arasında ATİ değeri açısından anlamlı farklılıklar mevcut idi.
Özet (Çeviri)
In the study we analysed all inpatients appealed to Dicle University, Faculty of Medicine Hospital at first half of 2010 and 2011, except paediatrics and paediatrics surgery clinics. We aimed to calculate Antibiotic Consumption Index of the clinics. We used measurement as Antibiotics Consumption Index (ACI)= Defined daily-dosage (DDD)/ 100 bed-day (BD) which was recommended by World Health Organization.ACI of in patients appealed to Dicle University hospital at first half of 2010 and first half of 2011 were calculated and compared.ACI were 106,61DDD/100BD in Hepatology Clinic, 68,45 DDD/100BD in Hepatology Intensive Care Unit, 136,1 DDD/100BD in Dermatology Clinic, 127,23 DDD/100BD in Respiratory Disease Intensive Care Unit, 114,61 DDD/100BD in Respiratory Disease Clinic, 67,99 DDD/100BD in Neurology Intensive Care Unit, 61,96 DDD/100BD in Neurology Clinic 75,19 DDD/100BD in Physical Rehabilitation Clinics, 81,48 DDD/100BD in Gastroenterology Clinic, 122,56 DDD/100BD in Gastroenterology Intensive Care Unit, 163,68 DDD/100BD in Haematology Clinic, 129,8 DDD/100BD in Haematology Intensive Care Unit, 73,07 DDD/100BD in Nephrology Clinic, 147,27 DDD/100BD in Clinical Microbiology and Infectious Disease Clinic, 113,85 DDD/100BD in Endocrinology Intensive Care Unit, 115,99 DDD/100BD in Endocrinology Clinic, 79,76 DDD/100BD in Gynaecology and Obstetrics Clinic, 76,15 DDD/100BD in Thoracic Surgery Clinic, 79,82 DDD/100BD in Thoracic Surgery Intensive Care Unit, 58,19 DDD/100BD in Ophthalmology Clinic, 44,88 DDD/100BD in Orthopaedics Clinic,51,72 DDD/100BD in Ear, Nose and Throat Disease Clinic, 75,17 DDD/100BD in Urology Clinic, 46.82 DDD/100BD in Neurosurgery Clinic, 112,62 DDD100/BD in Neurosurgery Intensive Care Unit, 88,89 DDD/100BD in General Surgery Clinic, 173 DDD/100BD in General Surgery Intensive Care Unit 118,28 DDD/100BD in Reanimation Clinic, 79,92 DDD/100BD in Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic, 49,97 DDD/100BD in Burn Clinic, 78,02 DDD/100BD in Burn Intensive Care Unit, 102,61 DDD/100BD in Medical Oncology Clinic, 64,86 DDD/100BD in Cardiovascular Surgery Clinic, 114,92 DDD/100BD in Cardiology Clinic, 121,14 DDD/100BD in Cardiology Intensive Care Unit, in the first half of 2010.Also ACI were 96,73 DDD/100BD in Hepatology Clinic, 84,43 DDD/100BD in Hepatology Intensive Care Unit, 130,39 DDD/100BD in Dermatology Clinic, 130,74 DDD/100BD in Respiratory Disease Intensive Care Unit, 119,64 DDD/100BD in Respiratory Disease Clinic, 79,54 DDD/100BD in Neurology Intensive Care Unit, 61,88 DDD/100BD in Neurology Clinic, 60,9 DDD/100BD in Physical Rehabilitation Clinics, 86,98 DDD/100BD in Gastroenterology Clinic, 93,24 DDD/100BD in Gastroenterology Intensive Care Unit, 166,49 DDD/100BD in Haematology Clinic, 111,96 DDD/100BD in Haematology Intensive Care Unit, 66,54 DDD/100BD in Nephrology Clinic, 121,47 DDD/100BD in Clinical Microbiology and Infectious Disease Clinic, 117,29 DDD/100BD in Endocrinology Intensive Care Unit, 108,87 DDD/100BD in Endocrinology Clinic, 74,29 DDD/100BD in Gynaecology and Obstetrics Clinic, 63,3 DDD/100BD in Thoracic Surgery Clinic, 63,7 DDD/100BD in Thoracic Surgery Intensive Care Unit, 62,04 DDD/100BD in Ophthalmology Clinic, 76,8 DDD/100BD in Orthopaedics and Traumatology Clinic, 74,22 DDD/100BD in Otorhinolaringoloji Clinic, 64,19 DDD/100BD in Urology Clinic, 83,96 DDD/100BD in Neurosurgery Clinic, 98,78 DDD100/BD in Neurosurgery Intensive Care Unit, 89,11 DDD/100BD in General Surgery Clinic, 167,89 DDD/100BD in General Surgery Intensive Care Unit, 133,89 DDD/100BD in Reanimation Clinic, 58,79 DDD/100BD in Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic, 59,68 DDD/100BD in Burn Clinic, 70,12 DDD/100BD in Burn Intensive Care Unit, 122,67 DDD/100BD in Medical Oncology Clinic, 87,81 DDD/100BD in Cardiovascular Surgery Clinic, 64,4 DDD/100BD in Cardiology Clinic, 126,16 DDD/100BD in Cardiology Intensive Care Unit in the first half of 2011.Since the Internal Medicine Intensive Care Unit was not functioning in the first half of 2010 the data of the first half of 2011 was excluded. The mean ACI values were 94,63 and 93,74 respectively in the first half of 2010 and 2011. There was no statistically significant difference between ACI values and cost. However, some clinics are available, significant differences between the ACI value.