Alüminyum alaşımlarının dökülebilirliğinin farklı yöntemlerle geliştirilmesi ve mekanik özelliklere etkisinin incelenmesi
Improvement of castability of aluminum alloys by different methods and investigation of its effect on mechanical properties
- Tez No: 919936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İNCESU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, Al-Si bazlı alüminyum alaşımlarının mikroyapı ve mekanik özellikleri üzerindeki gaz giderme ve flaks işlemlerinin etkileri incelenmiştir. Numuneler, farklı yükler altında aşınma testlerine tabi tutulmuş ve çekme mukavemeti, sertlik, darbe enerjisi ile aşınma direnci değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında SEM görüntüleri kullanılarak mikroyapı analizleri yapılmış, faz dağılımı, gözenek yapısı ve tane boyutu incelenmiştir. Aynı adette AlTi5B1 ve AlSr15 master alaşımları eklenmiş ve azot ile gaz giderme yapılmıştır. Dökümhane şartlarında endüstriyel olarak kullanılan ETIAL-140,171 ve 177 alaşımlar kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of degassing and fluxing on the microstructure and mechanical properties of Al-Si based aluminum alloys were investigated. The samples were subjected to wear tests under different loads and tensile strength, hardness, impact energy and wear resistance were evaluated. Within the scope of the study, microstructural analysis was performed using SEM images, phase distribution, pore structure and grain size were examined. The same number of AlTi5B1 and AlSr15 master alloys were added and degassed with nitrogen. Industrially used ETIAL-140, 171 and 177 alloys were used under foundry conditions.