Hastaların bireyselleştirilmiş bakım algıları ve merhametli bakım algıları arasındaki ilişki
The relationship between patients' perceptions of individualized care and their perceptions of compassionate care
- Tez No: 919937
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL ÜZEN CURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışma hastaların bireyselleştirilmiş bakım algıları ile merhametli bakım algıları arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapıldı Çalışma Mart - Ekim 2024 tarihleri arasında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde yatarak tedavi gören çalışmaya katılmayı kabul eden ve dahil edilme kriterini karşılayan 382 hasta ile yürütülmüştür. Çalışma verileri“Hasta Tanıcı Bilgi Formu”,“Bireyselleştirilmiş Bakım Skalası-B”,“5 Maddelik Merhamet Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Kolmogorov-Smirnoov Testi, Pearson Korelasyon Katsayısı Testi, Kruskall Wallis Testi, Mann Whitney U Testi, Bonferroni Düzeltme Testi kullanıldı. Hastaların, BBS-B toplam puan ortalaması 4,69±0,43 olarak, BBS-B“Klinik Durum”alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 4,69±0,47,“Kişisel Yaşam Durumu”alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 4,67±0,52 ve“Karar Verme Kontrolü”alt boyutundan aldıkları puan ortalaması 4,70±0,44 olarak bulundu. 5-MMÖ toplam puan ortalaması ise 3,79±0,39 olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive and relationship-seeking manner to determine the relationship between patients' individualized care perceptions and compassionate care perceptions y The study was conducted between March and October 2024 with 382 patients receiving inpatient treatment at Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital, who agreed to participate in the study and met the inclusion criteria. Study data were collected with the“Patient Diagnostic Information Form”,“Individualized Care Scale-B”and“5-Item Compassion Scale”. Kolmogorov-Smirnoov Test, Pearson Correlation Coefficient Test, Kruskall Wallis Test, Mann Whitney U Test, Bonferroni Correction Test were used to evaluate the data The patients' mean BBS-B total score is 4.69±0.43, their mean score from the BBS-B“Clinical Status”sub-dimension is 4.69±0.47, and their mean score from the“Personal Life Situation”sub-dimension is 4.67. Their average score from the“Decision Making Control”subscale was found to be ±0.52 and 4.70±0.44.