Yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin besleyici olmayan emme konusunda bilgi düzeyleri ve uygulamaları
Knowledge levels and practices of newborn intensive care nurses regarding non-nutritive suction
- Tez No: 919939
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHİSE AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışma yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin besleyici olmayan emme konusundaki bilgi düzeyleri ve uygulamalarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Tanımlayıcı, karşılaştırmalı, kesitsel ve korelasyonel türde yapılan bu araştırma, 154 yenidoğan yoğun bakım hemşiresi ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda geliştirilen Yenidoğan Yoğun Bakım Hemşirelerinin Besleyici Olmayan Emmeye Yönelik Bilgi ve Uygulamaları soru formu aracılığı ile toplanmıştır. Tanımlayıcı verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ± standart sapma; karşılaştırmalı istatistiklerde bağımsız gruplarda t testi ve ANOVA testi kullanılmıştır. Bulgular: Bu çalışmada yenidoğan yoğun bakım hemşirelerinin besleyici olmayan emme bilgi puan ortalamalarının 19.46±6.144 olduğu belirlenmiştir. Hemşirelerin %64.3' ünün bebeklerin bakımında besleyici olmayan emme yöntemi uyguladığı bulunmuştur. Hemşirelerin bebeğin emme fonksiyonunu arttırmak için %84.4'ünün emzik ve biberon kullandığı, %62' sinin bebeği anne memesine tutturduğu ve %90.3'ünün bebeğin emmesi için parmak ile uyaran verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was conducted to determine the knowledge levels and practices of neonatal intensive care nurses on non-nutritive sucking. Method: This descriptive, comparative, cross-sectional and correlational study was conducted with 154 neonatal intensive care nurses. The Neonatal Intensive Care Nurses' Non-nutritive Sucking Questionnaire, developed by the researchers in line with the literature, was used to collect data. Number, percentage, mean ± standard deviation was used in the analysis of descriptive data; t test and ANOVA test were used in independent groups in comparative statistics. Findings: The mean score of neonatal intensive care nurses on knowledge of non-nutritive sucking was determined to be 19.46±6.144. Additionally, 64.3% of the nurses reported using the non-nutritive sucking method in neonatal care. Among these practices, 84.4% of nurses utilized pacifiers and feeding bottles to enhance the baby's sucking, 61.0% encouraged breastfeeding by holding the baby to the mother's breast, and 90.3% employed finger stimulation to promote sucking.