Sağlık idarelerinde iş sağlığı ve güvenliği bilinci ve risk algısı
Health administrations' occupational health and safety awareness and risk perception
- Tez No: 919943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VUGAR ALİ TÜRKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu araştırma kesitsel nitelikte olup 2022-2023 yılları arasında Yozgat İl Sağlık Müdürlüğü çalışanları arasında yapıldı. Veriler çevrimiçi (online) anket uygulanarak toplandı. Çalışma 215 kişi ile tamamlandı. Anket ve ölçekten elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak bilgisayar ortamına aktarıldı ve verilerin analizinde bu programdan yararlanıldı. Araştırmada Yozgat İl Sağlık Müdürlüğünde görev yapan personellerin ( İdari, Ebe, Hemşire, VHKİ, Memur, İşçi) İş sağlığı ve güvenliği bilinç ve risk algı düzeyleri araştırılarak aralarındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmaktadır. Çalışmada katılımcı personellerin %61,4'ünün erkek, %78,6'sının evli,%73,5'inin çocuk sahibi olduğu ve çoğunluğun %36,3 oran ile 36-45 yaş aralığında olduğu tespit edildi. Anket uygulanan kişilerin; medeni durumu, cinsiyeti, çocuk sahibi olabilme durumu, yaş düzeyi, çalışılan birimdeki pozisyonu ile bilinç düzeyleri ve risk algıları arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi. Katılımcıların eğitim düzeyleri ile, iş sağlığı ve güvenliği biliminin temel felsefesini bilmeleri, İş sağlığı ve güvenliğini önemli bir bilim dalı olarak kabul etmeleri, bu alandaki eğitimlere katılımın ve yaşam boyu tekrarlanması gerektiğini düşünmeleri arasında pozitif bir ilişki görüldü. Katılımcıların iş sağlığı güvenliği bilinci ile risk ve tehlike farkındalıkları arasında anlamlı pozitif ilişkiler saptandı. Çalışmamızda sağlık idaresi çalışanlarının iş sağlığı ve güvenliği konusundaki bilgi ve tutumlarının eksik olması durumunda, sağlık durumlarının olumsuz yönde etkilendiği tespit edildi. Araştırma pek çok istihdam türünü bünyesinde barındıran ve geniş bir demografik yelpazeye sahip olan sağlık idareleri personeli üzerinde yapıldığından dolayı temsiliyet yönünün güçlü olduğuna dolayısıyla da çıkan sonuçlara çözüm üretilmesi hususunda dikkate alınmaya değer bir çalışma olduğuna inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional study conducted between 2022 and 2023 among the employees of the Yozgat Provincial Health Directorate. Data were collected through an online survey. The study was completed with 215 participants. The data obtained from the survey and scales were transferred to a computer and analyzed using the SPSS. The study aimed to investigate the levels of occupational health and safety (OHS) awareness and risk perception among personnel (administrative staff, midwives, nurses, data entry clerks, civil servants, and workers) working at the Yozgat Provincial Health Directorate and to evaluate the relationships between these variables. It was found that 61.4% of the participants were male, 78.6% were married, 73.5% had children, and the majority (36.3%) were in the 36–45 age group. No significant relationship was identified between the participants' marital status, gender, parenthood status, age group, or position in the workplace and their levels of awareness or risk perceptions. However, a positive relationship was identified between participants' education levels and their knowledge of the fundamental philosophy of OHS, acceptance of OHS as an important scientific discipline, and the belief that participation in OHS training and its lifelong repetition are necessary. Significant positive relationships were also identified between participants' OHS awareness and their risk and hazard awareness. The study also revealed that inadequate knowledge and attitudes regarding OHS among health administration employees negatively impact their health. Since the research was conducted among health administration personnel, who encompass a wide range of employment types and demographic diversity, it is considered to have strong representativeness. Therefore, the findings of this study are deemed valuable for developing solutions to the issues identified.