Acil serviste SARS-Cov-2 pozitif hastalarda serum sürfaktan D düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of serum surfactant D levels in SARS-CoV-2 positive patients at the emergency service
- Tez No: 919961
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BURAK SAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Göğüs Hastalıkları, Emergency Medicine, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Chest Diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
COVID-19, SARS-CoV-2 virüsünün etken olduğu, öncelikle üst solunum yolu hastalığı ve pnömoni ile karakterize, literatüre yeni girmiş, mortal seyredebilen enfektif bir hastalıktır. Diğer toplum kaynaklı pnömonilere klinik olarak benzese de bulaşma hızı yüksek olduğundan kısa sürede geniş popülasyonları etkilemiştir. Hızlı tanı, gözlem ve tedavi disiplinleri geliştirilmeye çalışılmaktadır fakat henüz diğer pnömonilerde de olduğu gibi akciğere spesifik bir marker kullanımda olmadığından hasar kontrolü ve prognoz tayininde yetersiz kalınabilmekte ve dünya çapında belirgin bir konsensüs kurulamamaktadır. Çalışmamızda akciğer dokusunun hasar belirteci olabileceği düşünülen sürfaktan protein D'nin acil serviste COVID-19 kliniği için tanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamız acil servise başvuran gönüllüler ile tek merkezli ve prospektif olarak yapılmıştır. Çalışmamıza, çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan; 14 PCR(-) semptomatik hasta, 50 PCR(+) COVID-19 hastası ve 16 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplam 80 kişi dahil edilmiştir. 50 kişilik grup, hastalık şiddetine göre 3 ayrı gruba ayrılmış ve değerlendirmeye alınmıştır.
Özet (Çeviri)
COVID-19 is an infective disease caused by SARS-CoV-2 virus, characterized primarily by upper respiratory tract disease and pneumonia, which has recently entered the literature and can be mortal. Although clinically similar to other community-acquired pneumonias, it has affected large populations in a short time due to its high transmission rate. Rapid diagnosis, observation and treatment disciplines are being developed, but since there is no lung-specific marker in use as in other pneumonias, damage control and prognosis may be inadequate and a clear consensus cannot be established worldwide. In our study, we aimed to investigate the diagnostic value of surfactant protein D, which is thought to be a marker of lung tissue damage, for the COVID-19 clinic in the emergency department. Our study was a prospective and single-center study with volunteers who applied to the emergency department. A total of 80 people, including 14 PCR(-) symptomatic patients, 50 PCR(+) COVID-19 patients and 16 healthy volunteers who were eligible for the inclusion criteria, were included in our study. The group of 50 patients was divided into 3 separate groups according to disease severity and evaluated.