İskemik inmede cerrahiye karar vermede optik sinir kılıf çapının etkinliği
Effectiveness of optic nerve sheath diameter in decision for surgery in ischemic stroke
  1. Tez No: 919960
  2. Yazar: BARIŞ ALTUN
  3. Danışmanlar: PROF. TEVFİK YILMAZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDURRAHMAN ARPA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Amaç: İnme dünya çapında yılda 13,7 milyon insanı etkilemektedir ve yıllık 5,5 milyon ölümle ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor. İnme, bireyin kendisi, yakınları, bakıcıları ve toplum için majör etkileri olan bir durumdur. Bu nedenle inmenin engellenmesi, inmenin erken tespiti ve ikincil komplikasyonlarının önlenmesi önemlidir. İnmenin erken tespiti ve ikincil komplikasyonların önlenmesi amacıyla optik sinir kılıf çapının (OSKÇ) bilgisayarlı tomografide ölçülerek erken dekompresif kraniektomi grubunun tespiti amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Retrospektif bir çalışma orta serebral arter enfarktı nedeniyle takip edilen opere edilen ve edilmeyen toplam 100 hasta dahil edilmiş olup 65 yaş altı ve üstü iki grup olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların %43'ü kadın, %57'si erkek hastadır. Hastaların yaş ortalaması 59.35  13.84 (29-89) yıldı. Hastaların GOS'u 1 ile 5 arasında olup 2.16  1.412 olarak tespit edildi. Hastaların preoperatif sağ OSKÇ ortalaması 4.471  0.899, sol OSKÇ ortalaması 4.873  1.009, OSKÇ ortalaması 4.672  0.836 olarak ölçüldü. Opere edilen hastaların postoperatif sağ OSKÇ ortalaması 4.217  0.742, sol OSKÇ ortalaması 4.459  0.846, OSKÇ ortalaması 4.338  0.745 olarak ölçüldü. OSKÇ arttıkça GOS'un arttığı 65 yaş altı grupta istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p = 0.000). Sonuç: Başvuru anındaki optik sinir kılıf çapı ve optik sinir kılıf çapındaki değişimi, cerrahinin optik sinir kılıf çapı üzerine etkisinin taburcu GOS'unu öngörmede etkili olduğu anlaşılmıştır. Bu durum başvuru anı ve/veya tekrarlı görüntülemelerinde optik sinir kılıf çapı artan hastalarda şift miktarına bakılmaksızın, klinik durumunda ciddi gerileme olmasa bile erken dönemde dekompresyonun kafa içi basınç artış bulgusu olan optik sinir kılıf çapını azaltacağı yani kafa içi basıncını düşüreceği, dolayısıyla taburcu GOS'unu arttıracağı kanaati oluşmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Stroke affects 13.7 million people worldwide each year and ranks as the second leading cause of death with 5.5 million deaths annually. Stroke is a condition with major impacts on the individual, their family, caregivers, and society. Therefore, preventing stroke, early detection, and preventing secondary complications are crucial. In order to facilitate early detection of stroke and prevent secondary complications, the optic nerve sheath diameter (ONSD) was measured via computed tomography to identify candidates for early decompressive craniectomy. Material and Method: A total of 100 patients, both operated and non-operated, were included in the study, divided into two groups: those under 65 and those over 65 years old. Findings: Of the patients, 43% were female and 57% were male. The average age of the patients was 59.35 ± 13.84 years (ranging from 29 to 89 years). The Glasgow Outcome Scale (GOS) score of the patients ranged from 1 to 5, with a mean of 2.16 ± 1.412. The preoperative mean right optic nerve sheath diameter (ONSD) was 4.471 ± 0.899, the left was 4.873 ± 1.009, and the overall ONSD mean was 4.672 ± 0.836. In the operated patients, the postoperative mean right ONSD was 4.217 ± 0.742, the left ONSD was 4.459 ± 0.846, and the overall mean ONSD was 4.338 ± 0.745. An increase in ONSD was statistically significantly associated with an increase in GOS in the group under 65 years of age (p = 0.000). Conclusion: The optic nerve sheath diameter at the time of admission and changes in its diameter have been found to be effective in predicting discharge GOS, reflecting the impact of surgery on optic nerve sheath diameter. This suggests that in patients with an increased optic nerve sheath diameter upon admission and/or in repeated imaging, early decompression, regardless of the degree of shift and even without significant clinical deterioration, can reduce the optic nerve sheath diameter (an indicator of raised intracranial pressure), thus potentially lowering intracranial pressure and improving discharge GOS.