Genç yüzücülerde farklı kuvvet antrenmanlarının çeviklik, sürat ve anaerobik güç parametrelerine etkisi
The effect of different strength training on agility, speed and anaerobic power parameters in young swimmers
- Tez No: 919966
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER DAĞLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç yüzücülerde farklı kuvvet antrenmanlarının çeviklik, sürat ve anaerobik güç parametrelerine etkisinin incelenmesidir. Çalışmaya düzenli yüzme antrenmanı yapan 18-21 yaş arası 20 erkek yüzücü gönüllü olarak katıldı. Denekler randomize olarak deney (n:10) ve kontrol grubu (n:10) olarak iki farklı gruba ayrıldı. Deney grubuna 8 hafta boyunca haftada 3 gün farklı kuvvet antrenman programı uygulandı. Her iki grup normal yüzme antrenmanlarına devam etti. Deney grubuna farklı kuvvet antrenman metotları olarak core ve pliometrik egzersizlerden oluşan antrenman programı uygulandı. Antrenmana başlamadan önce ve antrenman bittikten sonra çeviklik, sürat ve anaerobik güç değerleri ölçüldü. Deneklerin çeviklik performansı Illionis testi ile belirlendi. Sürat için 30 metre testi uygulandı. Anaerobik güç ölçümü için dikey sıçrama testi kullanıldı. İstatistiksel verilerin analizi için SPSS 22.0 paket programı kullanıldı. Normalite testi için Shapiro-Wilk testi uygulandı. Grup içi karşılaştırmalar için Paired Samples T testi kullanıldı. Gruplar arası karşılaştırmalar için Independent Samples T Testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of different strength training on agility, speed and anaerobic power parameters in young swimmers. 20 male swimmers between the ages of 18-21 who were doing regular swimming training participated in the study as volunteers. The subjects were randomly divided into two different groups as experimental (n: 10) and control group (n: 10). The experimental group was given a different strength training program 3 days a week for 8 weeks. Both groups continued their normal swimming training. The experimental group was given a training program consisting of core and plyometric exercises as different strength training methods. Before starting and after the training, agility, speed and anaerobic power values were measured. The agility performance of the subjects was determined with the Illinois test. A 30-meter test was applied for speed. The vertical jump test was used for anaerobic power measurement. SPSS 22.0 package program was used for statistical data analysis. Shapiro-Wilk test was applied for normality test. Paired Samples T test was used for intra-group comparisons. Independent Samples T Test was applied for inter-group comparisons.