Gümüş nanopartikül (AgNP), putresin ve bunların kombine uygulamalarının seben siyahı üzüm çeşidinde hasat sonrası kalite ve biyokimyasal özeliklere etkileri
Effects of silver nanoparticle (AgNP), putrescine and their combined applications on postharvest quality and biochemical properties of seben siyahi grape variety
- Tez No: 919977
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRAH GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Seben Siyahı üzüm, hasat sonrası kısa ömrü ve sınırlı bulunabilirliği nedeniyle özellikle belirli dönemlerde piyasada dikkat çeken bir tarım ürünüdür. Hasat sonrası üzümlerin kalitesinin ve raf ömrünün iyileştirilmesine yönelik çeşitli yenilikçi yaklaşımlar geliştirilmiştir. Bu çalışmada, Seben Siyahı üzüm çeşidinin hasat sonrası dayanımını ve kalitesini korumada putresin (0.5 mM), gümüş nanopartikül (50 ppm) ve bu iki maddenin kombine uygulamalarının etkileri incelenmiştir. Ayrıca, kontrol olarak saf su kullanılmıştır. Çalışma sonuçları ağırlık kaybının tüm uygulamalarda kontrole nazaran daha az olduğunu, ancak bu azalmanın istatstiki olarak önemli olmadğını göstermiştir. Benzer durum suda çözünebilir kuru madde miktarı için de izlenmiştir. pH ve titrasyon asitliği de benzer trendler izlemiş ancak bu özelliklerdeki değişimler istatistiki olarak anlamlı bulunmuştur. Renk değerleri nispeten stabil kalmış ve uygulamalardan önemli derecede etkilenmemiştir. Uygulamaların toplam içeriklere etkisi yalnız antosiyanin üzerine etkili olurken, protein, karbonhidrat ve flavonoid miktarı üzerine etkileri önemsiz bulunmuştur. Ancak, protein ve flavonoid miktarı üzerine uygulama x depo süresi interaksiyonu önemli etkiler sergilemiştir. DPPH indirgeme aktivitesi hariç tüm antioksidan aktiviteler uygulamalardan önemli derecede etkilenmiştir. Ayrıca, depos süresi arttıkça antioksidan aktivitelerde önemli artışlar görülmüştür. Enzimlerde ise tam aksi bir durum gerçekleşmiş ve antioksidan enzimlerin miktarları depo süresi artıkça azalırken, oksidatif enzimler depo süresine paralel olarak artmıştır. Sonuç olarak, bu çalışma putresinin naogümüş ile birlikte uygulanmasının üzümlerin depolaanmasında tercih edilebilecek bir yaklaşım olduğunu ve biyokimyasal ve enzimatik aktiviteler üzerindeki etkilertini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Seben Siyahı grapes are an agricultural product that attracts attention in the market especially during certain periods due to their short post-harvest life and limited availability. Various innovative approaches have been developed to improve the quality and shelf life of grapes after harvest. In this study, the effects of putrescine (0.5 mM), silver nanoparticles (50 ppm) and the combined applications of these two substances in maintaining the post-harvest strength and quality of Seben Black grape variety were investigated. In addition, pure water was used as a control. The study results showed that weight loss was less than the control in all applications, but this decrease was not statistically significant. A similar situation was observed for the amount of water-soluble dry matter. pH and titratable acidity also followed similar trends, but the changes in these properties were found to be statistically significant. Color values remained relatively stable and were not significantly affected by the applications. The effects of the applications on total contents were only effective on anthocyanins, while the effects on protein, carbohydrate and flavonoid amounts were found to be insignificant. However, the application x storage period interaction on protein and flavonoid amounts exhibited significant effects. All antioxidant activities except DPPH reduction activity were significantly affected by the applications. In addition, significant increases were observed in antioxidant activities as storage time increased. The opposite situation occurred in enzymes, and while the amounts of antioxidant enzymes decreased as storage time increased, oxidative enzymes increased in parallel with storage time. In conclusion, this study revealed that the application of putrescine together with naogümüş is a preferable approach in the storage of grapes and its effects on biochemical and enzymatic activities.