Sorgun ilçesi geri dönüştürülebilir atık envanterinin çıkarılması
Development of a recyclable waste inventory for sorgundistrict
  1. Tez No: 919976
  2. Yazar: AFRANUR EVCİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN ŞEVKİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu araştırmada Sorgun İlçesi'nde (Yozgat ili) geri dönüştürülebilir atıkların verimli bir şekilde toplanması ve yönetilmesi için envanter çalışması yapılmıştır. Atık yönetimi kavramları, atık türleri, sıfır atık projesi ve AB standartları gibi temel prensiplerin yanı sıra geri dönüşüm potansiyeli olan atıklar ile geri dönüştürülemeyen atıklar arasındaki temel farklar incelenmiştir. Sorgun ilçesindeki geri dönüşüm firması, kamu kurumlarına özel sıfır atık kutuları ve kafesler temin etmektedir. İlçede; çoğunlukla kâğıt, karton ve plastik atıkları toplama ve ayırma işlemleri yapılmaktadır. Tesiste ikincil hammaddeye dönüşüm yapılmamakta, ayrılıp preslenen atıklar geri dönüşüm tesislerine satılmaktadır. Sorgun ilçesinin 33 noktasında bulunan atık kutularından toplanan atıklar baz alınarak yapılan çalışmada 2020-2023 arasındaki yıllık veriler tablo halinde, 2022-2023 yıllarındaki veriler mevsimsel dağılımda gösterilmiştir. 2022 yılında ilkbahar mevsiminde %25, yaz mevsiminde %30, sonbahar mevsiminde %25 ve kış mevsiminde %20 oranında kâğıt-karton toplanmıştır. 2023 yılında sırasıyla bu oranlar %31, %25, %21 ve %23'tür. Geri dönüştürülebilir kağıt atıklarının farklı dönemlerde miktarsal değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Özellikle 2022 senesinde her iki atık türünde de belirgin bir artış gözlemlenmiştir. Sebepleri, sonuçlar kısmında detaylıca incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, an inventory study was conducted for the efficient collection and management of recyclable waste in Sorgun District (Yozgat, Türkiye). Waste management concepts, waste types, zero waste projects and EU standards were examined, in addition to the main differences between wastes with recycling potential and non-recyclable waste. The relevant recycling company in the Sorgun district provides special zero-waste bins to public institutions. In the district, mostly pape, cardboard, and plastic waste are collected and separated. The facility does not convert it into secondary raw materials, and the separated and pressed waste is sold to recycling facilities. In the study conducted based on the wastes collected from the waste bins located at 33 points in Sorgun district, the annual data between 2020-2023 are shown in table, and the data for 2022-2023 is shown in seasonal distribution. In 2022, 25% of paper-cardboard were collected in the spring season, 30% in the summer season, 25% in autumn season and 20% in the winter season, while these rates are %31, %25, %21 and %23, respectively, in the year 2023. The amounts of recyclable paper waste has changed over time. Both categories of waste saw a significant increase, particularly in 2022. Seasonal results were also examined in detail.