Torakal hiperkifozlu çocuklarda video temelli oyun tedavisinin skapular kasların aktivasyonu üzerine etkisi
The effect of video-based game therapy on activation of scapular muscles in children with thoracic hyperkyphosis
- Tez No: 919978
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZENGİN ALPÖZGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Giriş: Torakal hiperkifoz, üst trapez (ÜT) ve pektoralis majör (PM) kaslarının aşırı, orta trapez (OT), alt trapez (AT) ve serratus anterior (SA) kaslarının ise yetersiz aktivitesi ile karakterizedir. Literatürde oyun temelli egzersizlerin çocuklarda istemli motor kontrolü geliştirdiği ve seçici kas aktivasyonunu artırdığı bildirilmektedir. Bu bağlamda, video temelli oyunların skapular kasları aktive etmek için etkili bir rehabilitasyon yöntemi olabileceği düşünülmektedir. Amaç: Video temelli oyun tedavisinin torakal hiperkifozlu çocuklarda skapular kas aktivasyonu ve kuvveti, postüral düzgünlük ve üst ekstremite performansı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya torakal hiperkifoz tanısı almış 44 çocuk dahil edilerek, randomize şekilde çalışma (n=22) ve kontrol (n=22) gruplarına ayrıldı. Çalışma grubuna postür eğitimi ve uzman fizyoterapist eşliğinde 8 hafta boyunca, 3 gün/hafta, toplam 24 seans video temelli oyun tedavisi uygulandı. Kontrol grubuna sadece postür eğitimi verilerek 8 hafta boyunca bekleme listesine alındı. Tedavi öncesi ve sonrası yüzeyel elektromiyografi (yEMG) ile kas aktivasyonu, kas kuvveti (dinamometre), viskoelastik özellikler (myotonometre), torakal eğrilik (Kifoz İndeksi ve Duvar Oksiput Mesafesi), postür analizi, spinal deformite algısı, ağrı düzeyi ve üst ekstremite performansı değerlendirildi. Veriler SPSS 24.0 programında analiz edildi (p0,05).
Özet (Çeviri)
Introduction: Thoracic hyperkyphosis involves excessive activation of the upper trapezius (UT) and pectoralis major (PM) muscles, coupled with inadequate activation of the middle trapezius (MT), lower trapezius (LT), and serratus anterior (SA) muscles. Game-based exercise programs can improve motor control and muscle activation in children, suggesting that video gaming may serve as an effective rehabilitation method for scapular muscles. Aim: The aim is to investigate the effects of video-based game therapy on scapular muscle activation and strength, postural alignment, and upper extremity performance in children with thoracic hyperkyphosis. Method: A total of 44 children diagnosed with thoracic hyperkyphosis were included in the study and randomly assigned to either the intervention group (n=22) or the control group (n=22). The intervention group received postural education and video-based game therapy under physiotherapist supervision for 8 weeks (3 days/week, 24 sessions). The control group received only postural education and was placed on a waiting list for 8 weeks. Pre- and post- intervention assessments included muscle activation using surface electromyography, muscle strength (dynamometer), viscoelastic properties (myotonometer), thoracic curvature (Kyphosis Index and Occiput to Wall Distance), postural analysis, perception of spinal deformity, pain level, and upper extremity performance. Data were analyzed using SPSS 24.0 (p0.05).