Ham petrol tedarik zincirlerinin optimizasyonuna yönelik çözüm yaklaşımları
Solution approaches for optimization of crude oil supply chains
- Tez No: 919994
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER DÖYEN
- Tez Türü: Doktora
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ham petrol, dünya genelinde birçok endüstri için hayati bir kaynak olarak kabul edilir. Üretim, dağıtım, satış ve tüketim süreçleri çok farklı yerlerde gerçekleşmekte, bu da üretimden tüketim pazarlarına kadar karmaşık tedarik zincirlerini beraberinde getirmektedir. Bu tez, ham petrol tedarik zincirlerini, üretim alanından dağıtım merkezi/rafineriye kadar etkileyen faktörleri, Irak'ta ham petrol üretimi yapan dört şirket için incelemektedir ve iki ana bölüme ayrılmıştır. İlk bölüm, seçilen şirketler için dört ana kriter ve dokuz alt kriteri değerlendirir. Bu kriterlere ağırlık vermek için bulanık AHP yöntemi kullanılır. Bulanık TOPSIS yöntemi, belirlenen kriterlere göre şirketlerin performansını sıralar ve karşılaştırır. Yapılan çalışma sonucunda, tedarik zinciri riski, tedarik zinciri dayanıklılığı ve taşımacılık operasyonları kriterlerinde daha başarılı olan şirketlerin genel performans olarak öne çıktıkları görülmüştür. İkinci bölümde, dört şirketin oluşturduğu tedarik zinciri yapısı için doğrusal programlama modelleri önerilmiştir. Şirketler için mevcut üretim miktarları kullanılarak taşıma planlaması yapılmış, ilaveten tedarik zinciri riskleri ile şirketlerin risklere karşı dayanıklı olmalarının etkileri incelenmiştir. Ayrıca şirket üretim miktarlarının model tarafından optimal şekilde belirlendiği durum için elde edilen fayda gösterilmiştir. Bu modeller, toplam maliyeti minimize etmektedirler. İkinci bir amaç fonksiyonu olarak şirketlerin tedarik zinciri performansına göre ağırlıklandırılmış üretiminin maksimize edilmesi de ele alınmış ve çok amaçlı bir matematiksel model önerilmiştir. Önerilen modeller, GAMS IDE paket yazılımında ayrı ayrı çözülmüş ve karşılaştırmalı analizler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermiştir ki, geliştirilen modeller, ham petrol şirketlerinin tedarik zincir performanslarının iyileştirilmesi, toplam maliyetlerin azaltılması ve optimal ham petrol üretim miktarlarının belirlenmesi konularında karar vericilere önemli ölçüde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Crude oil is considered a vital resource for many industries around the world. Production, distribution, sales and consumption processes take place in many different locations, resulting in complex supply chains from production to consumption markets. This thesis examines the factors affecting the crude oil supply chains from the production site to the distribution center/refinery for four companies producing crude oil in Iraq and is divided into two main sections. The first part evaluates four main criteria and nine sub-criteria for the selected companies. The fuzzy AHP method is used to give weight to these criteria. The fuzzy TOPSIS method compares and ranks the performance of the companies according to the determined criteria. As a result of the study, it was seen that the companies that were more successful in the supply chain risk, supply chain resilience and transportation operations criteria stood out in terms of overall performance. In the second part, linear programming models are proposed for the supply chain structure of four companies. Transportation planning is made using the current production quantities for the companies, and additionally, supply chain risks and the effects of companies' resilience to risks are examined. In addition, the benefit obtained for the case, where the company's production quantities are determined optimally by the model, is shown. These models minimize the total cost. As a second objective function, the maximization of the supply chain performance weighted production of the companies is also considered and a multi-objective mathematical model is proposed. The proposed models were solved separately in the GAMS IDE package software and comparative analyses were performed. The results obtained show that the developed models will significantly assist decision makers in improving the supply chain performance of crude oil companies, reducing total costs and determining optimal crude oil production quantities.