The Influence of the UN and NATO on Turkish-Libyan Relationship Between1945-2020
1945-2020 Yılları Arasında Türkiye ve Libya İlişkileri Üzerinde BM ve NATO Etkisi
- Tez No: 919995
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP KAYA, PROF. DR. CHRİSTİAN KAUNERT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 449
Özet
Bu tez, 1945'ten günümüze Libya ve Türkiye arasındaki siyasi, askeri ve ekonomik ilişkileri NATO ve BM'nin bölgesel politikaları bağlamında incelemektedir. Söz konusu etkileşimin uluslararası kuruluşlar tarafından nasıl şekillendirildiğini ve güç ile hegemonyanın bu süreçteki rollerini araştırır. NATO ve BM'nin Türk-Libya ilişkileri üzerindeki etkilerini değerlendirerek, bu kuruluşların bölgesel dinamikleri nasıl etkilediklerini ortaya koyar. Tarihsel bir bakış açısı kullanarak, bu tez, güç ve etkilenme üzerindeki geleneksel görüşleri sorgular ve hegemonik uygulamaların sıklıkla olumsuz sonuçlarını vurgular. Etkilenmenin nasıl bir özgürleştirici güç haline dönüştürülebileceğini sorgulayarak, uluslararası ilişkilerde barış ve güvenlik söylemi ile gerçekte çıkar temelli politikaların arasındaki bağlantıyı inceler. Nitel vaka analizi yöntemi kullanarak, bu araştırma uluslararası kuruluşların karmaşık dinamiklerini ve bunların Türkiye-Libya ilişkileri üzerindeki etkilerini, genel anlamda MENA bölgesi, özelde ise Türkiye-Libya ikilisi bağlamında ortaya koyar. Teorik söylemler ile pratik gerçekliklerin yeniden incelenmesi gerektiğini savunarak, barış ve güvenlik ilkeleriyle daha uyumlu politikalar için çağrıda bulunur. Çalışma, NATO ve BM içindeki güç ve hegemonya uygulamalarının yeniden değerlendirilmesini ve daha özgürleştirici bir etki ile yeni bir uluslararası düzenin teşvik edilmesini önerir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the political, military, and economic ties between Libya and Türkiye from 1945 to the present, particularly within the framework of NATO and UN regional policies. It examines how these relationships have been shaped by the influence of international organisations, focusing on the roles of power and hegemony. The study looks closely at the impact of NATO and the UN on Turkish- Libyan relations, uncovering how these institutions affect regional dynamics. By taking a historical approach, this research challenges traditional perspectives on influence and power, shedding light on the often-negative outcomes of hegemonic actions. It also critically considers how influence can be reimagined as a force for emancipation, while drawing attention to the tension between the discourse of peace and security and the reality of interest-driven policies in international relations. Using a qualitative case study method, this work uncovers the complex nature of international influence and its effects on bilateral relations, particularly in the broader MENA region and between Türkiye and Libya. The thesis advocates for a fresh look at the gap between theoretical frameworks and practical realities, calling for policies that more closely align with the ideals of peace and security. It also argues for a reconsideration of how power and hegemony are exercised within NATO and the UN, urging these institutions to embrace a more emancipatory role and contribute to shaping a new global order.