Kliniğimizde 1980-1999 yılları arasında izlenen disosiye vertikal deviyasyon olgularının değerlendirilmesi
A Reviewe of cases of dissociated vertical deviation seen 1980-1999 in our clinic
- Tez No: 92000
- Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN BAYKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Kliniğimize 1980-1999 yıllan arasında başvuran 77 disosiye vertikal deviyasyon DVD)' lu hastanın dosyalan incelendi. DVD'un diğer şaşılık tipleri ile birlikte görülme sıklığı ve uygulanan cerrahi yöntemlerin etkinlikleri değerlendirildi. DVD genellikle iki taraflı ve asimetriktir. Tek taraflı DVD' un görülme sıklığı tftalmolojik muayenenin tam olarak yapılmasına bağlıdır. Bir gözünde belirgin )VD' u olan hastalara tek taraflı operasyon yapılırsa, fîksasyon öpere edilen göze eçip, diğer tarafta DVD'un ortaya çıkma veya az olan deviyasyon açısının belirgin 36Lale gelme olasılığı vardır. Bu nedenle hasta yakınlarının bu konuda bilgilendirilmeleri ;erekmektedir. DVD diğer oküler kas anomalileri ile, özellikle kongenital ezotropya ve alt oblik sırı çalışması ile birlikte görülür. Bazı hastalarda adduksion yapan gözün yukarı aymasının DVD' na mı yoksa alt oblik aşın çalışmasına mı bağlı olduğunu ayırt tmek güçleşir. Ayırıcı tanının yapılması uygulanacak cerrahi tedavi açısından çok nemlidir. Alt oblik kasa yapılan geriletme ve myektominin DVD' a etkisi yoktur, akat geriletme ile birlikte anterior transpozisyon yapılırsa vertikal deviyasyonda bir ıiktar azalma gözlenir. Bu etki kasın depresör hale gelmesi ve mekanik etkisinden olayıdır. DVD diğer taraftan skew deviyasyonla kanştınlabilir; her iki durumda da ertikal diverjans ve torsiyonel hareket gözlenmektedir. Ancak skew deviyasyonda, ukandaki gözde intorsion aşağıdaki gözde ekstorsion hareketi görülür. En önemlisi e skew deviyasyonun sonradan ortaya çıkan bir nörolojik bozukluk olmasıdır. DVD'da uygulanan dikey cerrahi girişim için fikir birliği yoktur. Üst rektusa tek ışına Faden ameliyatı, latent DVD olgularında uygulanabilir. Fakat manifest DVD in orta derecede bir geriletme (4-7mm.) ile birlikte Faden (12-14mm.) operasyonu /gan görünmektedir. Faden operasyonu yapılan olgularda sürürün çok geriye mmamasma çok dikkat etmek gerekir. Aksi taktirde makülada oluşacak aplikasyonlar ciddi görme bozukluğu oluşturabilir. 37
Özet (Çeviri)
SUMMARY Records of 77 patients with Dissociated Vertical Deviation ( DVD) who îported to our clinic between 1980 and 1999 were reviewed. The frequency of ssociation of DVD with other types of strabismus, together with the efficiency of le surgical techniques employed, were studied. DVD is usually bilateral and asymmetric. The incidence of unilateral DVD spends upon the thoroughness of the examination. If a patient with marked DVD in le eye is operated on unilaterally the operated eye can assume the fixation, hence 383VD can develop in the fellow eye or the subtle deviation angle may become jrominent. Therefore, the relatives of such patients must be informed in this respect. DVD occurs in association with other ocular muscle anomalies, especially with congenital esotropia and inferior oblique overaction. In some patients it is difficult to lecide whether the upward movement of the eye on adduction is caused by the DVD >r by the inferior oblique overaction. Differential diagnosis is important in deciding on he surgical treatment to be performed. The recession or myectomy of the inferior )blique muscle has no effect on DVD However, if recession and anterior transposition s performed, some reduction in the vertical deviation will be observed since this nuscle becomes a depressor and exerts a mechanical effect. DVD may also be confused with skew deviations, since vertical divergence and orsional movements are observed in both. However in skew deviation intorsion of the ipper eye and extorsion of the lower eye occur. More importantly skew deviation is a leurological disorder which is not congenital but occurs at any time during life. There is no concensus on the vertical surgical technique employed in DVD For atent cases Faden operation alone can be performed on the superior rectus muscle. For ıanifest DVD on the other hand, a recession of 4-7 mm. with Faden operation (12- 4mm.) is considered as appropriate. Special care should be taken not to place the utures more than 12 mm. from the insertion of the superior rectus muscle. Otherwise ıacular complications can give rise to serious disorders of vision. 39